niedziela, 3 maja 2015

W maju gdy kwitną bzy spacerkiem po moim ogrodzie, życzę milej niedzielizdjęcia moje z mojego albumu zrobione zeszłego roku w moim ogrodzie

Wiadomości zaczerpnięte z sieci

http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/kwitnace-bzy-czyli-kwiaty-lilakow-w-naszym-ogrodzie-id40.html

(...)
Roślina zachwyca nas corocznie w maju swoimi pięknymi i intensywnie pachnącymi kwiatami, które stają się ozdoba naszym mieszkań i domów. 


Bzy pochodzą z obszarów Turcji i dorastają do 6-7 metrów wysokości oraz 5 metrów szerokości.

Lilak pospolity zwany potocznie bzem jest jednym z najbardziej cenionych i popularnych krzewów uprawianych w naszych ogrodach iparkach.

http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113396,2235635.html


obrazek z sieci
Maj pachnie bzem. Jego aromat przyprawia o zawrót głowy. Wystarczy kilka kwitnących gałązek, by w domu zapachniało majem.

Mamy w czym wybierać - w ogrodach rośnie około tysiąca odmian bzu, o kwiatach białych, różowych, amarantowych lub dwubarwnych, pojedynczych albo pełnych. I wszystkie tak pachną!

Bez ścięty w pełni rozkwitu, gdy wszystkie pąki są rozwinięte i wybarwione, będzie długo stał w wazonie. Ważna jest też pora dnia - kwiaty należy ciąć rano lub wieczorem, nigdy w południe. I koniecznie ostrym nożem lub sekatorem, by nie zmiażdżyć łodyg. Wówczas roślinie łatwiej będzie pić wodę z wazonu. Po przyniesieniu gałązek do domu usuwamy wszystkie liście. Końce pędów ukośnie przycinamy ostrym nożem, zanurzamy na 20-30 sekund we wrzątku i natychmiast wstawiamy do wazonu. Jeśli w wazonie będą tylko bzy, do wody dodajemy odżywkę dla krzewów, a jeśli bukiet jest mieszany - uniwersalną odżywkę dla kwiatów ciętych.


Archiwum bloga