czwartek, 2 sierpnia 2012

Lato jest w pełni, Lato czekało i na mnie


Modnie czy wygodnie, czyli jak się ubrac w podróż?

Medium

Miejsce wyjazdu ustalone, termin również. Zamówione bilety, przygotowany środek transportu, którym mamy dotrzeć na miejsce. Bagaże też już czekają. Wystarczy zatem wsiąść w samochód/ pociąg/ autokar/ samolot i dotrzeć do celu.
Przy organizowaniu jakiejkolwiek wyprawy staramy się pamiętać o najdrobniejszych szczegółach: od kwestii wyboru miejsca, przez jego rezerwację po wybór odpowiedniego środka transportu i uzupełnienie bagażu. Dużą uwagę zwracamy na bezpieczeństwo, odpowiednie ubezpieczenie, ale często w tej przedwyjazdowej gorączce zapominamy o własnym komforcie i wygodzie i nie zwracamy uwagi na tak, wydawałoby się, banalną rzecz jak dobór właściwego stroju na czas podróży.
Wyruszamy w podróż w nieodpowiednim stroju z różnych przyczyn: ulegamy chwilowej modzie, trudno nam dokonać właściwego wyboru, nie mamy zbyt wiele czasu, żeby zastanowić się, co na siebie założymy, albo też po prostu uznajemy, że to w co się ubierzemy w drogę, nie będzie miało żadnego wpływu na jej przebieg czy nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. To, jaki strój będzie odpowiedni na daną podróż, zależy od kilku czynników.
Po pierwsze, rzeczy które mamy na sobie, muszą być wygodne, przewiewne i nie mogą krępować ruchów. Bez względu na to, czy jedziemy samochodem, pociągiem, czy też lecimy samolotem, ubranie nie może powodować żadnego dyskomfortu. Nie powinno być zatem za małe, czy też uszyte z tkanin sztucznych, uniemożliwiających „oddychanie” skórze. Bo przecież dojazd na miejsce wypoczynku ma być przyjemnością, a nie ciągłym zastanawianiem się, czy bluzka dobrze leży, albo czy kolor spodni pasuje do barwy sweterka. Latem warto zatem wybierać rzeczy z lekkich, bawełnianych tkanin, natomiast na podróże zimowe nieocenione są ubrania wełniane i zwykłe, dżinsowe spodnie. Bardzo funkcjonalne są tutaj sweterki i szale mogące zastąpić golf.
Po drugie, nie może umknąć naszej uwadze różnica temperatur w autokarze, pociągu czy samolocie i na dworze. Problem ten jest mniej istotny, gdy podróżujemy latem. Kiedy nasz wyjazd ma miejsce zimą, musimy pamiętać, że w pojeździe, będzie na pewno dosyć ciepło, więc nie ma sensu duszenie się w grubych swetrach czy bluzach niezbędnych dopiero wtedy, gdy przyjdzie czas na opuszczenie pojazdu. Warto zatem zaopatrzyć się w sweterki czy polary zapinane na zamek błyskawiczny, które w trasie są o wiele bardziej praktyczne niż zwykłe bluzy zakładane, kolokwialnie mówiąc, „przez głowę”.
Następna istotna kwestia, to sprawdzenie miejsc, które będziemy zwiedzać po drodze. Jeśli znajdują się wśród nich obiekty sakralne (kościoły, bazyliki, meczety, synagogi), to szczególnie kobiety muszą pamiętać o tym, że przed wejściem do tego typu budynków należy zakryć ramiona i kolana. Jeżeli więc podróżujemy latem, a nasz strój składa się z szortów  i bluzki z krótkim rękawkiem to konieczne jest posiadanie chusty czy bluzki, którą będzie można się okryć.
Niezwykle ważnym elementem przygotowanego na podróż stroju są buty. Powinny być rozchodzone. Nie warto w podróż zabierać obuwia, które po raz pierwszy założymy na nogi. Jeśli podróżujemy latem, to najlepiej do pojazdu założyć sandałki albo lekkie klapki. Trzeba też koniecznie zabrać buty odpowiednie na deszcz, a więc z nieprzemakalnego, ale w miarę miękkiego materiału. Musimy brać również pod uwagę, że w drodze większość czasu spędzimy w pozycji siedzącej, a nasze stopy będą „uwięzione” w butach, stąd też obuwie wybrane przez nas nie może być zbyt ciasne, czy też uszyte z materiału nie przepuszczającego powietrza.
Przy doborze stroju trzeba też brać pod uwagę klimat panujący w miejscu, do którego się wybieramy oraz możliwość zmiany warunków pogodowych. Bez względu na to, jakie słyszymy prognozy pogody, powinniśmy być przygotowani na zmiany aury. W naszym podręcznym bagażu nie powinno zatem zabraknąć przeciwdeszczowego płaszcza, grubego swetra, czy T-shirtu na zmianę. Sweter przyda się też do okrycia wtedy, gdy w pojeździe, którym się przemieszczamy, zmieni się temperatura.
Strój, który ubieramy w podróż powinien być przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny. Nie bez znaczenia jest również jego barwa. Musimy pamiętać, że np. ubrania w kolorze czarnym przyciągają promienie słoneczne, więc nie są dobre na letnie wyprawy. Rzeczy w nasyconych kolorach powodują, że stajemy się „widzialni” dla owadów, których odganianie może nam skutecznie uprzykrzyć podróż.
Czasem w gazetach czy innych publikacjach pojawiają się strony poświęcone wyjazdowej / podróżniczej modzie. Ubiory przedstawiane tam są przede wszystkim na topie. Mniej natomiast mają wspólnego z praktycznością i wygodą. Owszem, ważne jest, aby rzeczy, które zakładamy na siebie były ładne oraz abyśmy się w nich dobrze czuli, ale mimo wszystko najważniejszą cechą wybieranych przez nas strojów powinna być wygoda. Musimy się przecież liczyć z tym, że długa trasa prędzej czy później da nam znać o sobie, spowoduje poczucie dyskomfortu i zmęczenia, a niewygodny strój może to wszystko spotęgować. Warto zatem poświęcić mu chwilę uwagi i dobrać tak, aby był jak najbardziej odpowiedni i funkcjonalny.
Magdalena Grubczak
Znalazłam te pożyteczne rady w necie,a ponieważ szykuje mi się kilkudniowy wyjazd czytam tu te wskazówki by sobie przypomnieć co jest ważne przy wyjeździe i jak powinnam się ubrać . 
Bo dziś jest upalnie, ale trzeba także brać pod uwagę zmianę pogody. Nie wiem jeszcze w jakich spodniach mam pojechać, i czy w dżinsach nie będzie mi za gorąco. 

Archiwum bloga