sobota, 3 maja 2014

Skopiowałam z mojego archiwum bo przyda się ta powtórka z historii



No to świętujmy skoro mamy święto


Święto Narodowe Trzeciago Maja, czyli “Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku”

Atmosfera, w której uchwalana była Konstytucja 3 Maja daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu.

Początkowo obrady Sejmu Wielkiego planowane były na dzień 5 maja. Stronnictwo Patriotyczne z obawy przed Stronictwem Moskiewskim przesunęło obrady o dwa dni wcześniej, tak żeby posłowie opozycji nie zdążyli powrócić z wielkanocnej przerwy w obradach. Oczywiście posłowie, będący zwolennikami konstytucji zostali poinformowani o tym zabiegu wcześniej. Obradom, toczącym się w Zamku Królewskim towarzyszyła ochrona Gwardii Królewskiej i odziałów wojsk, które strzegły aby nic nie zakłócało pracy Sejmu.
Projekt uchwalenia konstytucji spotkał się z ogromnym oporem opozycji, który najlepiej chyba wyrażają słowa protestu jednego z posłów (Jana Suchorzewskiego, późniejszego członka konfederacji Targowickiej): “Zabiję własne dziecię, aby nie dożyło niewoli, którą ten projekt krajowi gotuje“. Protestów, wprawdzie już mniej dramatycznych było jeszcze wiele, jednak Ustawa Rządowa została przyjęta stosunkowo szybko i to bez czytania, a doszło do tego przez przypadek…
…a właściwie nieporozumienie. Gdy poseł Zabiełło wezwał Sejm do uchwalenia konstytucji, a Króla do jej zaprzysiężenia, król Stanisław August podniósł rękę sygnalizując, że chce przemówić. Zostało jednak to błędnie zrozumiane jako wyrażenie gotowości do złożenia przysiegi przez władcę. Chwilę później tak się stało, a Ustawa Rządowa została przyjęta znaczną większością głosów, jeszcze tego samego dnia, 3 maja 1791 roku, jako drugi taki akt na świecie.
Cztery dni później marszałkowie sejmu wydali uniwersał, rozpoczynający się od zdań: “Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu.”
Zachęcam do zapoznania się z postanowieniami Konstytucji 3 Maja
a także z pełnym tekstem aktu, dostępnym na stronach Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa: Konstytucja 3 Maja
Trzeci Maja został uznany Świętem Narodowym już 5 maja 1791 roku, niestety w Rzeczypospolitej świętowaliśmy tę rocznice tylko raz w 1972. W czasach II RP było to święto narodowe, a już po wojnie (czyli wg dużej części historyków także w II RP, ale to już temat do innych rozważań) udało nam się tylko raz oficjalnie uczcić rocznice uchwalenia Ustawy Rządowej w 1946, później ówczesne władze zakazały manifestowania radości z tego faktu. Od 1990 roku, kiedy to Sejm ustanowił dzień 3 maja Świętem Narodowym, możemy na powrót cieszyć się z tego, że to my byliśmy pionierami konstytucjonalizmu w Europie. Ciekawostką jest, że od 2 lat dzień ten jest ważnym świętem państwowym na Litwie.
Drodzy Państwo nie zapomnijcie wywiesić Flagi!! Niech żyje 3 maja!!!

*******
U nas nie widać wiele flag wywieszanych .
O tym że i na Litwie jest świętem państwowym tu się dopiero dowiedziałam.
warto czasem sobie zrobić powtórkę z historii. Milego świętowania wszystkim zaglądającym życzę.

3 Maja 2014
Nic tu już nie dodaję tylko to że u nas zimno na dworze i pochmurnie..kiepski czas na grillowanie..

Archiwum bloga