piątek, 6 lutego 2015

Co dziś na obiad piątkowy...

http://polki.pl/we-dwoje/pierogi;leniwe,artykul,929.html


Pierogi leniwe, leniwe kluski czy kopytka? Nazwa prawdopodobnie wzięła się stąd, że jest to rzeczywiście "leniwa" wersja pierogów. Twaróg w farszu, czy jak kto woli nadzieniu, który zazwyczaj ląduje wewnątrz pierożka, tym razem zostaje wmieszany na szybko do ciasta. No i nie trzeba mozolnie ich lepić! Tak więc pierogi leniwe są dla leniwych, ale nie tych pozbawionych smaku. Oto prosty i smaczny przepis na leniwe pierogi zwane też leniwymi kluseczkami. Danie kuchni polskiej w pełnej krasie. Trzeba znać.
Pierogi leniwe
Pierogi leniwe podsmażone na masełku /fot. Fotolia

Pierogi leniwe a kopytka

Czym się różnią pierogi leniwe od równie popularnych kopytek? Głównie tym, że w przypadku leniwych używa się dużo sera twarogowego. W przypadku kopytek głównym składnikiem są ziemniaki. Nazwy te często są stosowane zamiennie.

Leniwe pierogi - składniki:


  • ½ kg tłustego mielonego sera twarogowego
  • 2-4 jajka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • sól
  • 1 łyżka tartej bułki
  • 1 łyżka masła
Pierogi leniwe
Pierogi leniwe z cynamonem i masełkiem - palce lizać! /fot. Fotolia

Jak przygotować leniwe pierogi?

Do sera dodać same żółtka jajek, szczyptę soli, wymieszać. Następnie dodać mąkę i jeszcze raz wymieszać. Ubić pianę z białek, dodać do masy serowej i delikatnie wymieszać.
Położyć ciasto na wysypanej mąką stolnicy, uformować wałek grubości 2cm, spłaszczyć, zrobić kratkę tępą stroną noża, kroić na ukos i gotować we wrzącej osolonej wodzie.
Gdy leniwe pierożki wypłyną na wierzch, wyjąć łyżką cedzakową na talerz. Podawać ze zrumienioną na maśle bułką tartą.

Z czym podawać leniwe pierogi?

Pierogi leniwe można podawać zarówno na słodko, jak i słono. Najczęściej podaje się je z cukrem, cynamonem, czy bitą śmietaną. Na słono dobrze smakują właśnie z bułką tartą, masełkiem, czy nawet skwareczkami. Leniwe pierożki można też podawać z kwaśną śmietaną tak jak pierogi ruskie lub traktować jako dodatek do mięs, gulaszu, dania głównego. My polecamy wypróbować także ze szpinakiem czy np. roszponką. Połączeń smakowych można tu wymyślić sporo, ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie gust smakowy.
***********************************************************************************************************
I jeszcze trochę inny przepis.. 


Sposób przygotowania

1. Ziemniaki obierz, ugotuj w osolonej wodzie. Odcedź, przestudź, przeciśnij przez praskę.

2. Twaróg zmiel, przetrzyj przez sito. Zmiksuj z połową masła i żółtkami. Wymieszaj z ziemniakami. Zagnieć z mąką ziemniaczaną i ubitymi białkami.

3. Z ciasta formuj wałki, podsypując je mąką. Lekko je spłaszcz, krój ze skosa na kawałki. Kluski ugotuj.

4. Bułkę zrumień na pozostałym maśle. Wrzuć do niej kluski, wymieszaj. Podawaj z duszonymi owocami.
corner1corner2

Tego potrzebujesz:

  • 30 dag ziemniaków
  • 60 dag twarogu
  • po 10 dag mąki ziemniaczanej i masła
  • 3 jajka
  • 5 dag mąki
  • 2 łyżki tartej bułki
  • sos owocowy
  • sól


Zapisałam tu dziś danie  w sam raz na piątek. Ale jeszcze sama nie wiem co dziś sobie na obiad zrobię. Zobaczę co mam jeszcze z zapasów w mojej lodówce. Muszę kupić następne worki koksu, no i jeszcze prezent dla młodych na ich srebrne wesele. I w co się na ta okazje ubrać mam to także problem i z tej okazji robię porządek w moich szafach. Jednym słowem jakoś się nie nudzę tu sama w pustym domu. Puszczam sobie radio z muzyką karnawałową .. jest OK..

Miłego dnia zaglądającym tu do mnie życzę-;)))

Archiwum bloga