wtorek, 16 października 2012

Jeśli masz dość uczucia ciągłego niewyspania,

http://www.domzdrowia.pl/czytelnia/page/959,masz-problemy-ze-snem-dowiedz-sie-co-mozesz-zrobicNie bagatelizujmy problemów ze snem!Zaburzenia snu to nie tylko całkowita bezsenność. Najczęściej Polacy skarżą się na częste budzenie w środku nocy. Inne - to zbyt wczesne budzenie i niemożność ponownego zaśnięcia, zmęczenie po przebudzeniu, trudności w zasypianiu. Najmniej osób ma problem z koszmarami. Być może dlatego, że snów często nie pamiętamy.

Na problemy ze snem cierpi połowa Polaków, więcej jest kobiet, a problemy nasilają się z wiekiem. Aż 25 proc. Polaków regularnie nie dosypia.

Główna przyczyną zaburzeń snu, według deklaracji poszkodowanych, to stres i kłopoty życiowe. Na drugim miejscu zaburzeń snu plasują się dolegliwości bólowe oraz problemy zdrowotne. Warto zwrócić uwagę na swoją sypialnię. Problemy ze snem mogą być powodowane przez światło, hałas, gorąc, zimno w miejscu spania, zaduch, niewygodne łóżko czy poduszkę.

Czas na pomoc

Jeśli masz dość uczucia ciągłego niewyspania, ciągnących się nocy bez zmrużenia oka i chcesz po prostu zrobić coś dla siebie: popracuj nad swoim snem.

1. Nowe, dobre zwyczaje

  • W ciągu dnia powstrzymuj się od drzemek; bądź raczej aktywny - im bardziej się zmęczysz codziennymi aktywnościami, tym łatwiej zaśniesz.
  • Unikaj, szczególnie wieczorem, używek takich jak kawa, mocna herbata czy alkohol.Napoje te przyspieszają akcję serca i lekko podnoszą ciśnienie krwi, przez co mogą utrudniać zaśnięcie. To samo dotyczy intensywnych, aktywizujących ćwiczeń fizycznych.
  • Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze. Pamiętaj, że najbardziej regenerujący czas na sen to godziny między 22:00 a 1:00.
  • Zadbaj o swoją sypialnię: w miejscu gdzie śpisz nie może być ani za ciepło ani za zimno; dbaj o dobre wietrzenie pomieszczenie, gdzie udajesz się na spoczynek; usuń ze swojej sypialni zegary.
                                    
                                        ********************************

Chińskie sposoby na dobry sen

Ćwiczenie chi kung przed zaśnięciem

To dziesięciominutowe ćwiczenie można wykonać w łóżku, jeśli nie udaje się zasnąć. Przeznaczone jest również dla osób obłożnie chorych albo tych, które muszą jakiś czas poleżeć w łóżku.

Połóż się na plecach o odpręż.

Wyprostuj ramiona pod kątem prostym do ciała, uginając je w łokciach. Ustaw dłonie wnętrzem do siebie, rozstaw lekko palce. Ręce powinny być oddalone od siebie na szerokość ramion.

Wyobraź sobie, że trzymasz w dłoniach wielką, miękką piłkę.

Zaczniesz odczuwać magnetyczne, wzajemne przyciąganie się dłoni. W miarę nasilania się tego wrażenia, pozwól dłoniom zbliżać się do siebie i oddalać. Rozsuwając dłonie, rób wydech; gdy dłonie się zbliżają – wciągaj powietrze do płuc.

Początkowo wykonuj zamaszyste ruchy, później, w miarę praktyki, możesz je ograniczać. Łagodniejsze ruchy stopniowo wprawią cię w stan odprężenia i spokoju.


Po mniej więcej 10 minutach możesz zacząć odczuwać chi między dłońmi. Połóż je na tan tien, punkcie znajdującym się mniej więcej 4 cm pod pępkiem.

Ćwiczenie to można również wykonywać o innych porach dnia, na stojąco lub na siedząco. Pomaga ono także rozwijać zdolność koncentracji i pamięć oraz wspomaga przepływ chi między dłońmi.

Nie wiem czy się sprawdza ale podobno dobre.

Dostałam ten tekst od naszej blogowej Axis,myślę że może być przydatne nie tylko dla mnie . Dziękuję Axis.
                                     
                                         **********************

Trochę inny temat.

Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
Postaci twojej zazdroszczą anieli,
A dusze masz gorszą, gorszą niżeli!...
Przebóg! tak ciebie oślepiło złoto!
I honorów świecąca bańka, wewnątrz pusta!
Bodaj!... Niech, czego się dotkniesz, przeleje się w złoto!
Gdzie tylko zwrócisz serce i usta,
Całuj, ściskaj tylko złoto!  • Co sądzicie o tych butach?  
    Images

  • Buty

  • Szpily

Archiwum bloga