wtorek, 9 czerwca 2015

Spacerkiem po moim mieście . Dziś fontanna..dziadek i pradziadowie moich dzieci byli hutnikami zwiazanymi z Hutą i stąd ten szczególny sentyment do tych odlewów artystycznych w moim mieście

Fontanna, Diabełki, Lampy, GliwiceFontanna z trzema faunami
Fontanna z trzema faunami znajduje się przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Przedstawia trzy trzymające się za ręce tańczące fauny i została odlana z żeliwa w Hucie Gliwice w 1928 roku. 
Są dwie legendy związane z fontanną: 
Trzy diabełki mają symbolizować prezydentów miast Gliwic, Zabrza i Bytomia nie mogących dojść do porozumienia w sprawie połączenia trzech miast w jedno. 
Trzy fauny to właściciele trzech firm, które próbowały wybudować hotel. Firmy splajtowały, a ich właściciele do dziś tańczą pod postacią faunów wokół studni i wypatrują w niej utopionych pieniędzy.Dzisiaj rzeźbę „Lwa śpiącego” autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego i Christiana Daniela Raucha możemy podziwiać na bytomskim Rynku (rys. 8). Jest to zarówno wysokiej klasy dzieło artystyczne, jak i przykład ilustrujący dzieje europejskiego odlewnictwa.

Rzeźba „Lwa śpiącego”, zwanego także „umierającym”, przedstawia konające zwierzę, które, leżąc, głowę lekko przechyloną w prawo położyło na wyciągniętych do przodu łapach. Zwierzę ma zamknięte oczy, leży spokojnie. Rzeźba jest realistyczna (rys. 3). Lew symbolizuje moc, władzę, męstwo, zwycięstwo, a także rozum. Jako motyw był wykorzystywany w sztuce od starożytności. Śpiący lew symbolizuje umierających wojowników. Większość pomników wykorzystujących figurę „Lwa śpiącego” z terenu Polski, Niemiec, Czech to pomniki bitewne.

16. Nagrobek Theodora Erdmanna Kalidego (obok brata Wilhelma), Gliwice, Cmentarz Hutniczy, ul. Robotnicza, fot. J. Woźniakowski, 2013 r.http://pl.wikipedia.org/wiki/Theodor_Erdmann_Kalide

http://www.gliwiczanie.pl/Biografie/KalideW/KalideW.htm

Warto wpisać do wyszukiwarki i sobie poczytać trochę historii 

...http://moim-zdaniem-i-okiem.blog.onet.pl/2011/09/24/spacerkiem-po-gliwickim-rynku/Odlewy pamiątki po dziadkach ze strony ojca moich dzieci  na mojej ścianie(tu dopiero zauważyłam że krzywo wiszą ,hehe)

                                    **************
Przed chwileczką wyszperałam to w sieci

Pogoda czerwiec 2015: Także astronomiczne lato, które w tym roku zaczyna się 21 czerwca o godzinie 18.38 – wraz z letnim przesileniem - nadejdzie z deszczem, ciemnymi chmurami i niezbyt wysoką temperaturą jak na tę porę roku: ok. 20 stopni Celsjusza. Ale nie powinniśmy narzekać, bo 64 lata temu – 9 czerwca 1951 roku w Lęborku – odnotowano najniższą czerwcową temperaturę w Polsce – minus 3,4 stopnia Celsjusza!

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3892631,pogoda-czerwiec-2015-pogoda-na-najblizszy-tydzien-914-czerwca-prognoza-pogody,id,t.html
Archiwum bloga