piątek, 15 maja 2015

Powtórka z lekturki , a temat wciąż tak bardzo aktualny..

Wolność a co to takiego


Samolot powoli kołował po płycie lotniska. W dużej części wypełniony był Polakami w różnym wieku, wyjeżdżającymi za granicę w poszukiwaniu pracy. Na lotniskowym tarasie trochę rodzin. Wśród nich matka z małym chłopczykiem. Mocno trzymają się za ręce. A w chwili, gdy samolot już na pasie startowym zaczął  się wznieść  w powietrze, dziecko zapytało: „Mamusiu, dlaczego tata nas zostawił?”. „Tak trzeba, synku.  – odpowiedziała kobieta przytulając dziecko. Tak było też,kiedy mój młodszy syn wyruszył sam w daleki świat za chlebem . A ja tam stałam z duszą na ramieniu.
Na ogół nie lubimy rozstań. Nie lubimy patrzeć, gdy ktoś bliski oddala się , aż w końcu znika z naszych oczu. Nie lubimy odległości, , która nagle zaczyna istnieć między nami. Potrzebujemy bliskości. Rozstania sprawiają, że uświadamiamy sobie brak tej bliskości .
  Dlaczego ona mi go zabiera?” – napisała matka syna, który ma się ożenić. Jest w nas jakiś  mechanizm, który sprawia, że osoby bliskie, osoby kochane, próbujemy traktować jak  własność, do której mamy prawo. . Nie zdajemy sobie sprawy, że usiłujemy odebrać im wolność. Trzy razy odcinałam pępowinę , było naprawdę ciężko. Bałam się strasznie i dalej obawiam się o losy moich bliskich. Ale w końcu wszyscy mamy prawo do naszej własnej wolności.

********************************************************************************************
Ale w końcu wszyscy mamy prawo do naszej własnej wolności.


Polska będzie musiała przyjąć imigrantów? 

Polska zgodnie z aneksem do dokumentu Komisji Europejskiej ws. migracji będzie musiała przyjąć część osób pozostających w obozach w Syrii, a także ponad tysiąc osób, które nielegalnie przypłynęły do Europy przez Morze Śródziemne.

Także TVN24 poinformował o tym, że Komisja Europejska zamierza pod koniec maja zaproponować uruchomienie systemu rozmieszczania osób ubiegających się o status uchodźcy w różnych krajach UE. Informację mediom przekazał wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. W ramach zapowiedzi urzędnika, Polska miałaby przyjąć 5 proc. spośród 20 tys. osób, które przebywają w obozach dla uchodźców poza granicami UE. Zgadza się to z ustaleniami RMF FM.  

Każdy z takich imigrantów musiałby pozostawać w danym kraju UE przez co najmniej 5 lat. Na ten cel Unia Europejska ma przeznaczyć 50 mln euro. 

O tym w jaki sposób Afrykanie dostają się do Europy przed kilkoma tygodniami pisał w tygodniku "Wprost" Jarosław Giziński. Zapraszamy do lektury artykułu. 


*************************************************************************************************************************************

radek 80.103.51.*
2015-05-13 22:32:55

(niezalogowany)
Podpis 83.27.175.*
2015-05-13 18:34:36


*****************************************************************************
Według danych ONZ, od  2011 roku, w wyniku wojny domowej w Syrii zginęło już ponad 100 tysięcy osób, zaś liczba uchodźców przekroczyła 2 miliony.  Odrobina nadziei na zakończenie konfliktu pojawiła się,  gdy prezydent Baszar al-Asad zgodził się na eliminację broni chemicznej. Jednak George i Abdalla nie wierzą, że to coś zmieni. - Ludzie chcieli wolności, a teraz pragną pokoju. Sytuacja jest coraz gorsza. Broń chemiczna to tylko jeden ze sposobów zabijania,  jest również wiele innych 


Tyle najnowszego co do tematu.

 A co Wy drodzy czytacze mojego bloga na to?

Archiwum bloga