piątek, 15 maja 2015

Powtórka z lekturki , a temat wciąż tak bardzo aktualny..





Wolność a co to takiego


Samolot powoli kołował po płycie lotniska. W dużej części wypełniony był Polakami w różnym wieku, wyjeżdżającymi za granicę w poszukiwaniu pracy. Na lotniskowym tarasie trochę rodzin. Wśród nich matka z małym chłopczykiem. Mocno trzymają się za ręce. A w chwili, gdy samolot już na pasie startowym zaczął  się wznieść  w powietrze, dziecko zapytało: „Mamusiu, dlaczego tata nas zostawił?”. „Tak trzeba, synku.  – odpowiedziała kobieta przytulając dziecko. Tak było też,kiedy mój młodszy syn wyruszył sam w daleki świat za chlebem . A ja tam stałam z duszą na ramieniu.
Na ogół nie lubimy rozstań. Nie lubimy patrzeć, gdy ktoś bliski oddala się , aż w końcu znika z naszych oczu. Nie lubimy odległości, , która nagle zaczyna istnieć między nami. Potrzebujemy bliskości. Rozstania sprawiają, że uświadamiamy sobie brak tej bliskości .
  Dlaczego ona mi go zabiera?” – napisała matka syna, który ma się ożenić. Jest w nas jakiś  mechanizm, który sprawia, że osoby bliskie, osoby kochane, próbujemy traktować jak  własność, do której mamy prawo. . Nie zdajemy sobie sprawy, że usiłujemy odebrać im wolność. Trzy razy odcinałam pępowinę , było naprawdę ciężko. Bałam się strasznie i dalej obawiam się o losy moich bliskich. Ale w końcu wszyscy mamy prawo do naszej własnej wolności.

********************************************************************************************
Ale w końcu wszyscy mamy prawo do naszej własnej wolności.


Polska będzie musiała przyjąć imigrantów? 

Polska zgodnie z aneksem do dokumentu Komisji Europejskiej ws. migracji będzie musiała przyjąć część osób pozostających w obozach w Syrii, a także ponad tysiąc osób, które nielegalnie przypłynęły do Europy przez Morze Śródziemne.

Także TVN24 poinformował o tym, że Komisja Europejska zamierza pod koniec maja zaproponować uruchomienie systemu rozmieszczania osób ubiegających się o status uchodźcy w różnych krajach UE. Informację mediom przekazał wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. W ramach zapowiedzi urzędnika, Polska miałaby przyjąć 5 proc. spośród 20 tys. osób, które przebywają w obozach dla uchodźców poza granicami UE. Zgadza się to z ustaleniami RMF FM.  

Każdy z takich imigrantów musiałby pozostawać w danym kraju UE przez co najmniej 5 lat. Na ten cel Unia Europejska ma przeznaczyć 50 mln euro. 

O tym w jaki sposób Afrykanie dostają się do Europy przed kilkoma tygodniami pisał w tygodniku "Wprost" Jarosław Giziński. Zapraszamy do lektury artykułu. 


*************************************************************************************************************************************

radek 80.103.51.*
2015-05-13 22:32:55

(niezalogowany)
Podpis 83.27.175.*
2015-05-13 18:34:36


*****************************************************************************
Według danych ONZ, od  2011 roku, w wyniku wojny domowej w Syrii zginęło już ponad 100 tysięcy osób, zaś liczba uchodźców przekroczyła 2 miliony.  Odrobina nadziei na zakończenie konfliktu pojawiła się,  gdy prezydent Baszar al-Asad zgodził się na eliminację broni chemicznej. Jednak George i Abdalla nie wierzą, że to coś zmieni. - Ludzie chcieli wolności, a teraz pragną pokoju. Sytuacja jest coraz gorsza. Broń chemiczna to tylko jeden ze sposobów zabijania,  jest również wiele innych 


Tyle najnowszego co do tematu.

 A co Wy drodzy czytacze mojego bloga na to?

14 komentarzy:

  1. ... ja zawsze niezmiennie ... pomagać tak, bo to ludzkie ... my także ... ale w ich ojczystych krajach ... wszelako ... politycznie, ekonomicznie itp. ...choć to trudne, ale możliwe ... szczególnie bogaci ... są kraje, które im powinny pomagać ze względu na przeszłość ... w końcu przez wieki z nich czerpały korzyści ... nasi też powinni wracać ... choć wiem, że nie wszyscy ... są tacy, którzy nie chcą ... poważny temat i trudny ... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednak tym z Syrii ? Oni uciekli ratując życie swoje i swoich dzieci , Andrzeju..

      Usuń
  2. W pełni popieram zdanie Jędrka! Pomagać- ale w Ich krajach...Oczywiście, ze serce sie kraje, gdy widzę te maleństwa na nędznych , przepełnionych łodziach...rozumiem Włochów, którzy nie sa przecież w stanie pomóc wszystkim uciekinierom...ale...wspaniale pomaga np Fundacja Kasisi w Zambii, prowadzą ja nasze siostry, można wspierać drobnymi naprawdę kwotami, które dla nich stanowią bardzo dużo...Nikt tez ( USA) nie zamierza interweniowac w najbardziej krwawe wojny lokalne, bo nie węszy w w nich swojego interesu....a to przed nimi przede wszystkim uciekaja ludzie...pomóc...ale potem- tak, jak mówi Ulka...Pozdrawiam serdecznie Ulkę i Jędrka!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. USA interwencjami tylko wszystko pogorszyło, powiem tylko Irak..Pozdrawiam wzajemnie-;))

      Usuń
  3. No to ja tylko podpiszę się pod słowami Jędrusia i Basi.
    Jestem zwolenniczką bardzo masowej i intensywnej pomocy Afrykanom w Afryce. Przyjmowanie ich do Europy nic nie da, poza rosnącą biedą i wzajemnymi oskarżeniami. Pozdrawiam :)))

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiedy nie tylko przed biedą uciekają Są tam mordowani a w Syrii a teraz i w Jemenie giną od bomb..To wszystko nie takie znów proste jak nam się to wydaje. To nasi nie muszą uciekać bo ich tu zabiją ale chcą lepszego życia. To również powinni zostać odesłani tu do Polski..Jak to dobrze że według prawa unijnego nie można ich odsyłać bo można mieszkać teraz na terenie całej Unii..Pozdrawiam Aniu wzajemnie-;))

    OdpowiedzUsuń
  5. kobietawbarwachjesieni:
    Zgadzam się z Tobą Uleczko. Oczywiscie najlepiej byłoby pomóc tym ludziom w ich kraju, ale, gdy uciekają przed wojna i ryzykują życie przeprawiając się przez morze, to trzeba im pomóc, bo to są tacy sami ludzie, jak my.

    OdpowiedzUsuń
  6. Odsyłają tych którzy nie mają prawa uchodźcy. Wsadzają ich w samoloty to takze dramat dla tych ludzi którzy życie i ciężkie pieniądze ryzykowali. Ale całą Afryke nie można tu u nas pomieścić przecież..Ale masa jest takich którzy chętnie by wrócili do siebie ale jak kiedy tam wojna i mordy..

    OdpowiedzUsuń
  7. Powinniśmy im pomóc. Ale w ich krajach. Inna sprawa, że do nich ta pomoc może nie dojść, bo wszystko rozkradną ci, którzy będą mieli broń i odpowiednie możliwości.
    Okropnie to wszystko smutne.
    Zawsze cierpią niewinni ludzie. Tak było, jest i będzie. Nic się w tym względzie nie zmieniło.
    Przytulam Uleczko.
    U Ciebie też tak deszczowo i wietrznie?

    OdpowiedzUsuń
  8. Pomagają przecież od dawna przeróżne kraje. Są olbrzymie obozy dla uchodźców w Jordanie i w Turcji.Kraje Zachodnie także przyjmują masę tych biedaków, ale już jest mowa że wszystkie Państwa Unijne maja przyjąć do siebie część tych którzy mają prawo uchodźcy.Chodzi o dach nad głowa bo Unia za to będzie płacić..U nas dziś nie padało ale choć słońce świeci to jednak było w miejscach zacienionych nawet prawie zimno..Ale ja pracowałam i nawet dobrze że nie było za ciepło bo wówczas lepiej się fizycznie pracuje. Uściski serdeczne Stokrotko-;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój Młodszy - ten podróżnik-geograf kilka lat temu podróżował po krajach afrykańskich. Były to takie wyprawy naukowe sponsorowane przez Wydział Afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Potem razem z innymi pisał na ten temat różne artykuły, Długo by na ten temat mówić, ale oni stwierdzili że ta pomoc innych krajów więcej szkodzi Afryce niż im pomaga.
      Ale poznał faktycznie realia tamtejszego życia. Był między innymi na francuskiej misji katolickiej w Etiopii.

      Życzę słoneczka i ciepełka Uleczko:-)

      Usuń
    2. W Afryce prym wiodą teraz podobno Chińczycy. Tam chyba podobnie jak kiedyś u nas na naszym Kontynencie ciągłe walki na tle religijnym. Pamiętamy z historii chociażby z czasów Wojny Trzydziestoletniej całe tereny zostały wyludnione również przez zarazy już nie mówiąc nic o tej naszej ostatniej i nie było w cale gdzie uciekać, chyba jedynie nielicznym to się udało.. Dobrze że chociaż już tą Ebolę opanowali w Liberii.To będzie jeszcze duży problem na długo z tą Afryką i czarno (hehe) to jakoś widzę. U nas dziś pięknie świeci słoneczko a jutro Komunia Pawełka. Uściski serdeczne-;))

      Usuń
  9. My też jeździliśmy do innych krajów w poszukiwaniu lepszego życia, i nadal jeździmy. Jeśli Europa wspólnie będzie finansować pomoc tym ludziom to nie widzę w tym nic złego. Tyle, że zdaję sobie sprawę z polskiej zawiści, z którą zetkną się nowi sąsiedzi. Tak było w przypadku Polaków wracających ze wschodu.

    OdpowiedzUsuń
  10. przecież tu nie zostaną na stałe bo jak tylko będą na to jako takie warunki wrócą do Syrii.To nie jest dzicz z Afryki. To są ludzie nawet z wyższym wykształceniem i znajomością angielskiego od których się nie jeden z naszych rodaków mógłby się czegoś jeszcze nauczyć.Mamy lekko czasem za bardzo wygórowane mniemanie o sobie i nie wiem dlaczego taką pogardę dla innych. Nie przysparza nam to przyjaciół na Świecie ,i odbija się potem na nas czkawka takie zachowanie. Pozdrawiam Cię Cynia bardzo serdecznie-;))

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga