czwartek, 9 kwietnia 2015

Kasza zjadana z umiarem nie powoduje przybierania na wadze.

http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/13979,kasza-rezygnowac-czy-spozywac-podczas-odchudzania

Kasze należą do bardzo wartościowych i zdrowych produktów. Nie powinny z niej rezygnować osoby na diecie odchudzającej. Kasza jest produktem kalorycznym ze względu na zawartość sporej ilości skrobi, jednak zjadana z umiarem nie powoduje przybierania na wadze.

Kasza gryczana(prażona i biała) produkowana jest z łuskanych ziaren gryki. 
Przewyższa inne kasze pod względem zawartości białka. Bogata jest w cenne aminokwasy egzogenne (organizm sam nie potrafi ich wytworzyć) jak tryptofan i lizyna. Jest również doskonałym źródłem kwasu foliowego. Nie prowadzi do zakwaszenia organizmu oraz może być stosowana w diecie bezglutenowej. Kasza gryczana powinna gościć na talerzach nie tylko osób odchudzających się ale także z problemami układu krążenia, szczególnie przy nadciśnieniu. 

Kasza jęczmienna(pęczak, jęczmienna łamana, jęczmienna perłowa) wyrabiana z ziaren jęczmienia. 
Zawiera duże ilości błonnika, dzięki czemu niweluje zaparcia, poprawiając perystaltykę jelit i trawienie. Sprzyja oczyszczaniu organizmu ze względu na działanie błonnika, który usuwa zgromadzone toksyny. Kasza jęczmienna, dzięki obecności witaminy PP (niacyna) pomaga także w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi oraz utrzymaniu dobrej kondycji skóry.

Kasza jaglana powstaje z nasion prosa. 
Cechuje się małą zawartością skrobi zaś dużą ilością cennego białka. Spośród wszystkich kasz przoduje bogactwem witamin z grupy (B1, B2, B6) oraz miedzi i żelaza. Nie zawiera glutenu i może być spożywana przez alergików. Wykazuje działanie zasadotwórcze. Jest lekkostrawna. 

Kasz kukurydziana otrzymywana z rozdrobnionych ziaren kukurydzy.
Posiada ,,dobre tłuszcze’’ oraz białko nie powodujące odczynu alergicznego, dzięki czemu kaszę można podawać niemowlętom i małym dzieciom. 

Kasza kuskus produkowana z twardej pszenicy durum.
Łączy w sobie cechy kaszy i makaronu. Zawiera duże ilości węglowodanów, zaś mało błonnika.Jest łatwostrawna i zalecana przy problemach z trzustką czy schorzeniach woreczka żółciowego. Stanowi dobre źródło żelaza. 

Kasza manna (razowa, błyskawiczna)
 uzyskiwana jest podczas przemiału pszenicy na mąkę . Jest uboga w błonnik, witaminy i minerały. Stanowi źródło jodu i skrobi. 


obrazek z sieci

INSPIRACJE KULINARNE


Kasza gryczana w połączeniu z serem, warzywami, grzybami może stanowić farsz do naleśników, pierogów, gołąbków; nadaje się do faszerowania warzyw np. papryki oraz jako dodatek do sałatek.

Kasza jęczmienna składnik krupniku oraz innych zup np. pomidorowej, grzybowej; nadaje się do przygotowania kotletów, placków oraz sałatek; dobrze smakuje w połączeniu z sosami mięsnymi i grzybowymi. 

Kasza jaglana smakuje zarówno z daniami mięsnymi jak i na słodko; idealna na śniadanie po ugotowaniu na mleku i z dodatkiem owoców; składnik past kanapkowych, sałatek, budyniów, ciast.

Kasza kukurydziana sprawdza się jako farsz do warzyw, składnik zup mlecznych, ciast, kotletów, placków; może stanowić zagęszczacz do zup i sosów; w połączeniu z miodem, owocami, bakaliami może być podawana jako deser. 

Kasza kuskus sprawdza się zarówno w połączeniu z twarogiem, jogurtem, owocami jak i z mięsem czy rybą; składnik farszu do zapiekanek; dodatek do sałatek warzywnych i owocowych

Kasza manna
 stosowana przy różnego rodzaju deserach; idealna na śniadanie w połączeniu z mlekiem i owocami; dodatek do gołąbków, pasztetów, zup; stanowi alternatywę dla tradycyjnego budyniu; wykorzystywana jako krem czy nadzienie do ciasta.

********************************************************************************************************

Słoneczko świeci i dziś też lepiej się czuję. Jestem tu więc tylko króciutko i dziś mam wychodne. Najpierw na zakupy, a potem do ogrodu. Prace wiosenne czekają. Wyszukałam dla nas ten tekst o kaszach. Niby wszystko o nich wiemy ,a jednak nie wszystko jak się okazuje. Więc warto sobie poczytać dlaczego czasem warto sobie ugotować chociażby pyszny nasz krupnik, hehe. Miłego dnia zaglądającym tu do mnie życzę-;)

Archiwum bloga