wtorek, 17 czerwca 2014

ogłada towarzyska

KULTURA OSOBISTA – SAVOIR VIVRE

Czym jest kultura osobista?Kultura osobista jest cechą, którą nabywa się w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Jest ona pewną trwałą właściwością, określa zachowanie człowieka niezależnie od czasu, miejsca i okoliczności.
Co składa się na kulturę osobistą?





Na pojęcie kultury osobistej składa się wiele elementów. Jednym z nich jest ogłada towarzyska, czyli umiejętność prowadzenia rozmowy, pozdrawiania,





 zachowania się przy stole.







http://www.sciaga.pl/tekst/46700-47-kultura_jako_wyroznik_czlowieka

(....) Wpływ kultury widać jednak nie tylko w temacie produktów nadających się do spożycia. Także sposoby przyrządzania, podawania oraz zjadania posiłków ona warunkuje. Potrawy przygotowuje się na różne sposoby z różnymi dodatkami. Istnieją najrozmaitsze sposoby spożywania posiłków. Polacy jedzą nożem i widelcem, podczas gdy w Chinach jada się wyłącznie pałeczkami, a Etiopii rękami odrywa i zjada się kawałki placków. Podobnie rzecz ma się z piciem herbaty. Dla naszego rodaka napój ten jest normalnym, codziennie pitym do śniadania czy kolacji. Dla Chińczyków sposób jej parzenia i picia stanowi istny rytuał, natomiast Anglicy na filiżankę herbaty robią sobie specjalna przerwę w ciągu dnia. 
Wpływ kultury można także zauważyć podczas siadania do stołu oraz kolejności spożywania posiłków. My zasiadamy do stołu na krzesłach, Chińczycy i Japończycy z kolei na poduszkach w pozycji klęczącej spożywają posiłki.(...)



Także wygląd zewnętrzny jest ważnym elementem kultury osobistej.




Zagłoba


 Czyste ubranie, starannie uczesane włosy niezwykle dużo mówią
O człowieku, który swoim schludnym wyglądem wyraża szacunek wobec drugiej osoby i wobec samego siebie.



 Nie można jednak w dążeniu do bycia człowiekiem kulturalnym poprzestać jedynie na wyglądzie
i ogładzie towarzyskiej.
Może najważniejszym nawet wyróżnikiem osoby kulturalnej jest jej stosunek do drugiego człowieka. 





Życzliwość wobec innych, poszanowanie godności zarówno własnej, jak i osób ze swojego otoczenia, odpowiedzialne podejście do pracy czy dążenie do stworzenia dobrej atmosfery w domu i wśród znajomych, to także cechy człowieka kulturalnego.
Wiedza z wielu różnorodnych dziedzin, takich jak literatura, historia, sztuka, technika także zawiera się w pojęciu kultury osobistej.


 Człowiek kulturalny powinien brać udział w życiu kulturalnym — zwiedzać wystawy, czytać wartościowe książki, słuchać muzyki, 



aby móc przyswoić sobie dorobek minionych pokoleń i tak zdobytą wiedzę móc wykorzystać w życiu codziennym.

 Bowiem człowiek poprzez udział w kulturze staje się wrażliwszy i poszerza swoje horyzonty myślowe.


Widzimy więc jak wiele elementów składa się na pojęcie kultury osobistej i że nie możemy tego pojęcia sprowadzać wyłącznie do schludnej powierzchowności i dobrego zachowania się w towarzystwie.



**********************************************************


Tekst jest z sieci i wydawał mi się jakiś taki sztywny..

Po tym jak wkleiłam te obrazki zaraz  zrobił się taki bardziej ludzki hehe...

12 komentarzy:

  1. ... idę po nauki ... tak chciałbym potrafić ... a to nie takie proste ... pozdrawiam ... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bądź znów taki skromny Andrzeju bo co jak kto kulturalny przecież facet jesteś i tak cię tu chyba wszyscy widza nie tylko ja-;)))pozdrawiam wzajemnie..;)

      Usuń
  2. Sporo teraz w życiu luzactwa, kultura osobista wielu kojarzy się ze sztywniactwem i dziwactwem. A szkoda.
    Pozdrawiam Uleczko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja odwrotnie widzę to co takie obecnie kulturą się zwie często bardzo dziwne, ale to pewnie zawsze tak było . To różnica poglądów pokoleń.Ile ja się sztućców naczyściłam tależy i filiżanek, a teraz grill i papierowe tacki..Pozdrawiam Aniu serdecznie-;)

      Usuń
  3. a już myślałam, że to Ty Uleczko taka analityczna jesteś. Ale fakt; pomysł z obrazkami baaardzo tekst uczłowieczył. Pozdrawiam:)) ula_bunt

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubie tak ostatnio teksty z sieci ,,uczłowieczyć" tak się zabawiam tu troszeczkę..Pozdrawiam wzajemnie ula_bunt

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja mam swoją definicję kultury i często się sprawdza: "Kultura to lakier, który się rozpuszcza w alkoholu".
    Pozdrawiam bardzo kulturalnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. W nadużywaniu alkoholu chyba , bo picie umiarkowane przecież także można zaliczać do kulturalnego zachowania. No nie? Pozdrawiam Azalia

    OdpowiedzUsuń
  7. Obrazeczki rzeczywiście ,,odsztywniły''! Brawo!

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuję ślicznie że to ze mną podzielasz-;))

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja z tych wszystkich wymienionych wymogów jakie winien spełniać człowiek kulturalny wybrałabym tylko jeden punkt: "stosunek do drugiego człowieka". Jeśli jeden człowiek szanuje drugiego, to resztę szybko sobie przyswoi bo reszta to ogłada. Mój profesor z uczelni zwykł mawiać: można nauczyć się ogłady, ale z kulturą osobistą człowiek musi się urodzić. Każdy z nas ma chyba w swoim otoczeniu ludzi świetnie ubranych, umiejących się zachować na zewnątrz i jednocześnie strasznych gburów gdy "nie muszą się wysilać". Jednocześnie ludzie prości mający problem jakie sztućce do jakich potraw służą i jak się ubrać na jaką okazję mają wielką wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Obrazki do tekstu świetne :). Pozdrawiam. Margo

    OdpowiedzUsuń
  10. Moja Mama zawsze mówiła podobnie Margo, czyli że to trzeba mieć w sobie,te wrażliwość wobec drugiego człowieka. I tu się także zgadzam,że tego nauczyć się nie można. To cecha wrodzona, którą się ma albo i niema. Pracowałam z robotnikami a potem lata całe z naszą inteligencją techniczną. Wyższe wykształcenie to nieraz zupełnie mnie rozczarowywało.Brakowało często zwykłej kindersztuby.Ciesze się że trafiłam według ciebie z tymi obrazkami do tego tekstu. Pozdrawiam Margo serdecznie-;))

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga