czwartek, 19 czerwca 2014

Dziś-uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu czyli Boże Ciało

http://niezalezna.pl/56522-boze-cialo-tradycja-i-historia


Zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w

 Najświętszym Sakramencie, 

Błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia

 Najświętszego Sakramentu,

 która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście

 obchodzona ze względu na powagę Wielkiego

 Tygodnia – tak brzmi uzasadnienie wprowadzenia

 uroczystości.

Trochę powtórki z historii tego Święta dla nas tu 

skopiowałam z netu bo sama niewiele o tym wiedziałam

Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. Praktykowano ją już w całej Germanii. Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.


gify na boże ciało
Obrazki z sieci

Bulla Urbana IV nie została jednak ogłoszona ze względu na śmierć papieża, a uroczystość nie została oficjalnie ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w Polsce w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.


http://zobacz.slask.pl/_pokaz.php?id=12&galeria=__img/swannaprocesja/


Górny Śląsk, Dolny Śląsk na zdjęciach, fotografiach, obrazachGórny Śląsk, Dolny Śląsk na zdjęciach, fotografiach, obrazach

Górny Śląsk, Dolny Śląsk na zdjęciach, fotografiach, obrazach

Kliknąć na lik tam cała galeria zdjęć z procesji na naszej ślaskiej Górze Św AnnyTeraz jest juz 13,20 . Jestem po obiedzie ale to była tylko zupa pomidorowa. Za to upiekłam biszkopt, bo zadzwoniła przyjaciółka z zapytaniem czy może przyjechać, a jest na diecie.

U nas od lat w naszym kościele procesja jest po pierwszej mszy o godzinie 7 rano, czyli zaczynają procesję około 8 rano. A o 9 już zakończenie .

Zaspałam dziś przez te mistrzostwa w piłce nożnej hehe, i obudziły mnie odgłosy orkiestry tak dobrze mi się dziś spało. Ale zdążyłam jeszcze na zakończenie,(bliziutko mieszkam) i zostałam na drugiej mszy o godzinie 9. Ksiądz tym razem ubolewał nad małą ilością dzieci uczestniczących w tegorocznej procesji.

Kiedy przechodziłam koło domu mojego młodszego syna, rolety spuszczone we wszystkich oknach, i widocznie bractwo także jeszcze smacznie sobie spało.

Szkoda, bo ja lubiłam chodzić na procesję z dziećmi.

Pamiętam taką śmieszną sytuację;jak moja malutka Ewunia kiedy już płatków kwiatuszków w koszyczku nie miała, energicznym ruchem rzuciła koszyczek w sam środek procesji, hehe(ale miała chyba niecałe 3 latka).

Dziś na pogodę chyba nigdzie nie będzie można narzekać. U nas także było ślicznie, nie za gorąco i nie za chłodno..


Cudownego dnia
życzę wszystkim do mnie tu zaglądajacym

Archiwum bloga