niedziela, 18 maja 2014

Takie trochę niedzielne wspomnienia z tamtych lat

W tamtych odległych czasach, czasem także zaczęły być już organizowane jakieś wycieczki
zakładowe
w niedziele. Pamiętam tą pierwszą do Szczyrku latem.
 Miałam na sobie śliczną kretonową sukienkę, a w torbie jedzenie, które starczyłoby dla połowy uczestników tej wycieczki, którą organizował dział socjalny w którym pracowała moja przyjaciółka Ruth(mieszka juz od lat w Niemczech daleko przy samej juz francuskiej granicy).

Było bardzo ciepło ,nawet trochę za ciepło na wspinaczkę górską, a moja torba była mi ciężkim kamieniem z tym jedzeniem jakie mi zapakowano w domu. 2 flaszki z napojami. Chyba jak zawsze była to kawa zbożowa z  kozim mlekiem.

Kiedy się zorientowano co ja tam tak ciężko dźwigam ,znaleźli się bardzo szybko tacy którzy mnie odciążyli. hehe

I jeszcze jedną wycieczkę zapamiętałam, ale to było zimą i także do Szczyrku naszym zakładowym autobusem, wyjazd na narty. Wówczas to na tej oślej górce odmroziłam sobie palce u rąk.

Dobrze że instruktor mnie zauważył i odesłał do schroniska bo mogłam się tam nieźle załatwić. Pamiętam że kiedy weszłam do schroniska, ktoś pił herbatę z plasterkiem cytryny. Oj jeszcze teraz pamiętam zapach jak się unosił w powietrzu. Cytryny chyba u nas pojawiły się dopiero 10 lat potem..

Teraz juz nawet pewna jestem że wycieczki były w 1952 roku, bo jeszcze kolejki tam nie było bo uruchomiono ją 1953 roku

http://turystyka.wp.pl/title,Beskid-Slaski-trasa-spacerowa-Szyndzielnia-Klimczok,wid,15565078,wiadomosc.html#czytajdalej

Wycieczkę zaczynamy na górnej stacji kolejki gondolowej prowadzącej tu z Bielska-Białej Olszówki. Kolejka kursuje od maja do sierpnia od 9 do 19.30, a przez pozostałą część roku od 9 do 17.30. (w poniedziałki od 10). Dojazd do dolnej stacji kolejki autobusem MZK nr 8 z dworca PKP i PKS. 

Początek naszej trasy przy górnej stacji kolejki gondolowej (zielony szlak do Olszówki Górnej – ok. 1 godz. 30 min). Jest ona jedyną kolejką gondolową wBeskidzie Śląskim. Wybudowano ją w roku 1953, a w latach 1994 - 95 przeszła gruntowną modernizację. Na odcinku 1810 metrów pokonuje różnicę wysokości 449 metrów, a jazda na górę trwa 6 minut. Kierujemy się lekko w górę za zielonymi znakami, po chwili dochodząc do żółtego szlaku z Olszówki Dolnej – ok. 1 godz. 45 min. Idziemy przez pozostałości po wielkiej dawniej Hali Kamienickiej, w kierunku schroniska PTTK na Szyndzielni, oddalonego od stacji kolejki o kilka minut. Sama nazwaSzyndzielni pochodzi od gontów, które w miejscowej gwarze noszą nazwę „szyndziołów”. 

Znajdujące się tuż pod szczytem Szyndzielni schronisko jest dużą kamienną budowlą. Powstało w roku 1897, wybudowane przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein. Wielokrotnie rozbudowywane i modernizowane jest najstarszym obecnie istniejącym schroniskiem PTTK w polskich Beskidach
Widok z Klimczoka, Beskid Śląski
Zdjęcia z sieci

Archiwum bloga