niedziela, 1 grudnia 2013

Czas Adwentu i jarmarki świąteczne-Grudzień zyskuje nową, atrakcyjną oprawę.


http://www.podroze.pl/dzial/poznaj/jarmarki-swiateczne-w-polsce-i-zagranica-atrakcje-/1846/?page=3


Stoiska jak pałace z baśni Andersena, tradycyjne i nieco już zapomniane bożonarodzeniowe przysmaki, krasnoludki spełniające życzenia i święty Mikołaj w otoczeniu pomocników na motorach. Grudzień zyskuje nową, atrakcyjną oprawę. Oto przewodnik po najciekawszych jarmarkach w Polsce i bliskiej zagranicy


WROCŁAW: JARMARK BOŻONARODZENIOWY


Kiedy: 25.11 - 23.12

Atrakcje: Tradycyjnie na początku ulicy Świdnickiej ustawiona zostanie wielka brama, której strzec będą gigantyczne krasnale. Jeden z nich - Prezentuś - to ulubieniec wrocławskich dzieci. Ponoć wystarczy dotknąć trzy razy jego czapki, by spełniły się wszystkie marzenia. W zeszłym roku tuż obok bramy znalazł się sztuczny las z 300 choinek. Maluchy mogły tu spacerować, odkrywając liczne niespodzianki, w tym bohaterów najpopularniejszych bajek. Oczywiście na rynku jak zwykle staną kramy z biżuterią, rękodziełem artystycznym i świątecznymi prezentami. Warto zwrócić uwagę naformę stoisk, władze Wrocławia co roku coraz staranniej przygotowują świąteczne punkty usługowe. Niektóre z nich przypominają lodowe pałace, inne najpiękniejsze krakowskie szopki. Szczególnie interesująco zapowiada się część jarmarku poświęcona bożonarodzeniowej kuchni regionu Dolnego Śląska ze słynnym wrocławskim grzańcem (z wanilią i czarnym pieprzem) na czele. Na wrocławskim jarmarku wzorem lat ubiegłych pojawią się także kupcy z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Łotwy i Litwy. Przywiozą lokalne produkty i smakołyki, jakich na co dzień nie można kupić w Polsce. Niemal codziennie na scenie ustawionej na Rynku Głównym występować będą kolędnicy oraz artyści z całej Polski. Organizatorzy zapewniają, że w tym roku padnie kolejny rekord frekwencyjny.


ŁÓDŹ: JARMARK ŚWIĄTECZNY


Kiedy: 1.12-23.12

Atrakcje: Na terenie Manufaktury, gdzie odbywa się impreza, znajdzie się między innymi młyn do mielenia złych postępków, poczta Świętego Mikołaja, pojawi się także bajkowy orszak z bohaterami popularnych polskich dobranocek. Można będzie kupić prezenty gwiazdkowe: ręcznie robioną biżuterię, ozdoby choinkowe, świąteczne obrusy i świece. Goście rozgrzeją się grzanym winem i miodem pitnym, skosztują pierożków i krokietów, owoców oblanych czekoladą (dla dzieci przewidziana jest również fontanna z czekoladą), będą regionalne piwa oraz kilka kramów sprzedających przysmaki z Litwy i Łotwy. Nie zabraknie też tradycji - od 10 grudnia do Wigilii goście Manufaktury podziwiać będą mogli wystawę szopek bożonarodzeniowych.

Autor: Bartosz ZwierzZdjęcia: materiały prasowe
       *************************************************************************************************************************
Trochę teraz żałuję że wypisałam się z wycieczki do Drezna ,na której bym dziś była,  pogoda dopisuje, a ja się wystraszyłam zimna, bo takie były prognozy. Trudno. To przynajmniej sobie teraz tu wspólnie po oglądamy i poczytamy o tych wspaniałościach które niepotrzebnie mi umknęły 
http://www.youtube.com/watch?v=M0_HYBCgW9Q
Ave Maria w pięknym egzotycznym wykonaniu kliknijcie bo warto posłuchać . Wszak dziś pierwsza niedziela Adwentu. Miłej niedzieli wszystkim tu do mnie zaglądającym życzę-;))                                    ************************************

Galeria Niemcy - Drezno - Striezelmarkt, obrazek 40


Jeśli przyjedziesz do Drezna w grudniu, czeka tu na Ciebie inna atrakcja – Striezelmarkt. To najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1434 roku. To święto światełek, kolorów i zapachów. Poczuj wzruszająco uroczysty nastrój wśród grzanego wina, ciasteczek świątecznych i pieczonych kasztanów – i skosztuj jedną z drezdeńskich specjalności – świąteczną struclę nazywaną tutaj „Striezel”, którą można opisać trafnie tylko jednym określeniem – światowej sławy.


http://podroze.onet.pl/niemcy-drezno-striezelmarkt/wvxlh


Galeria Niemcy - Drezno - Striezelmarkt, obrazek 2

Highlights

Drezno – inne określenie kultury

Kulturę można interpretować i definiować w różny sposób. Można również powiedzieć po prostu Drezno. Tak wielkie jest bogactwo i przepych wybitnych dóbr kultury, że gość może jedynie otworzyć usta ze zdumienia. A ponieważ drezdeńczycy zadbali również o to, by wszystko było idealnie wplecione w cudowny nadrzeczny krajobraz, do zdumienia natychmiast przyłącza się czysty zachwyt.
Właściwie nie należy szafować zbyt hojnie przymiotnikiem „światowej sławy“. Lecz w Dreźnie jest to zdecydowanie na miejscu. Dotyczy to nie tylko „wielkiej trójki“, Zwinger,Semperoper i Frauenkirche, lecz również promenady Brühlsche Terrasse i pałacu Residenzschloss, pałacówElbschlösser na wzgórzu Loschwitzer Hang, dzielnicy willowej Blasewitzer, ogrodów Hellerauer Gartenstadt i oczywiście dwunastu muzeów Państwowych Zbiorów Sztuki. Również położenia centrum miasta na lewym brzegu Łaby, na wierzchołku uroczego zakola.
„Najsłynniejszą na świecie“ budowlą jest chyba Zwinger, podziwiany jako dzieło architektury barokowej. Kościół Mariacki (Frauenkirche), odbudowany z ruin, to chyba najważniejszy kościół protestancki, a potężna Saksońska Opera Państwowa w stylu włoskiego późnego renesansu, nazwana imieniem swojego budowniczego Operą Sempera, to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych oper na świecie. Z parku na promenadzie Brühlsche Terrasse, „balkonu Europy“, rozciąga się niezwykły widok na Łabę i leżące naprzeciw nowe miasto, w otoczeniu reprezentacyjnych budynków, jak Akademia Sztuki i Albertinum z galerią Neue Meister i zbiorem rzeźb jest kolejną atrakcją kulturalną miasta. Niezwykłe przeżycia kulturalne zapewniają również wspaniałe muzea, takie jak Grünes Gewölbe w pałacu Residenzschloss – największy skarbiec na świecie – Komnata Turecka czy galeria obrazów Alte Meister z Madonną Sykstyńską Rafaela Santi.
Drezno cieszy się światową sławą – i to już od blisko 700 lat – jako miasto muzyki. Nie tylko opera, również Kapela Państwowa, filharmonia i chór Kreuzchor zachwycają swoimi orkiestrami i artystami. Przez cały rok organizowane są międzynarodowe festiwale, ekscytujące produkcje teatralne i taneczne i największe wydarzenia, jak bal w operze Semperoper. Kultura w Dreźnie to również jazz – Międzynarodowy Festiwal Dixieland to największy w Europie festiwal starego jazzu. Tradycyjne atrakcje to Riverboat Shuffle, Jazzmeile wzdłuż ulicy Prager Straße i parada Dixieland przez starówkę. Ponadto w programie imprez znajdują się imprezy plenerowe, jak Noce Filmowe nad brzegiem Łaby, święto sztuki i festyn ludowy Elbhangfest oraz koncerty w romantycznych parkach, otaczających pałace nad Łabą.
Drezno nie jest skierowane wyłącznie ku tradycjonalizmowi, co widać również po nowoczesnych dziełach architektonicznych. Doskonałe przykłady to Nowa Synagoga czy dekonstruktywistyczny Kryształowy Pałac UFA zaprojektowany przez austriackie biuro architektoniczne Coop Himmelb(l)au. Warto tu zobaczyć również Dworzec Główny, którego zabytkową żelazną konstrukcję wielki architekt sir Norman Foster przykrył przepuszczającą światło powłoką teflonową oraz Muzeum Historii Militarnej. Zostało ono rozbudowane ostatnio według śmiałego projektu Daniela Libeskinda. Śmiała była również swego czasu budowa „Niebieskiego Cudu“, czyli pierwszego w Europie mostu bez filarów w rzece, stanowiącego majstersztyk sztuki inżynieryjnej, a zarazem wspaniały punkt widokowy.
Archiwum bloga