czwartek, 8 sierpnia 2013

http://www.mowimyjak.pl/dom/rosliny-i-ogrod/jakie-drzewa-moga-byc-niebezpieczne-w-czasie-burz,12_43988.html


Upalna i jednocześnie burzowa pogoda przynosi coraz częściej gwałtowne nawałnice.

 W takich warunkach sporym zagrożeniem dla ludzi, samochodów i domów mogą być łamiące się lub wywracane drzewa. Mówimy, jakie drzewa są szczególnie groźne w czasie burz?

Jakie drzewa częściej się łamią?


W czasie bardzo gwałtownych burz, przy bardzo silnym wietrze uszkodzeniom (złamaniom, rozłamaniom) mogą ulec różne drzewa – niezależnie od wieku i gatunku. 

Jednak niektóre z nich przez swoją krótkowieczność lub z natury kruche drewno mogą łamać się łatwiej i częściej.

Do drzew krótkowiecznych i najczęściej łamiących się należą z pewnością topole (Populus) oraz wierzby (Salix)

. Drzewa około 30 letnie uważa się już za stare i zagrażające otoczeniu.

 Czasem ich konary próchnieją nawet po kilku, kilkunastu latach.

 W czasie burz często łamią się także gałęzie lub całe pnie klonów jesionolistnych (Acer negundo),

 klonów srebrzystych (Acer saccharinum), jesionów (Fraxinus), robinii białej (Robinia pseudoacacia), czyli popularnej „akacji”

. Uszkodzeniom ulegać mogą także konary brzóz (Betula), klonu zwyczajnego (Acer platanoides) 

oraz lip (Tilia) i bożodrzewów gruczołkowatych (Ailanthus altissima).


Które drzewa mogą się przewrócić?


Silne wiatry mogą wyrwać drzewa z korzeniami i przewrócić powodując zniszczenia samochodów, budynków lub 

stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

 Najczęściej wywróceniu ulegają gatunki drzew o szerokim, ale płytkim systemie korzeniowym.

 Do takich drzew należą np. popularne sumaki octowce (Rhus typhina),

 brzozy (Betula),

 świerki (Picea),

 topole (Populus)

, modrzewie (Larix),

 lipy (Tilia),

 robinie (Robinia) oraz klony jesionolistne (Acer negundo).

 Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że oprócz wymienionych każde drzewo może być potencjalnym zagrożeniem w 

czasie bardzo gwałtownych burz z silnymi wiatrami.

                                                     *************************************

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia 

zagrożeń 

spowodowanych siłami natury


BURZA
Burza jest zjawiskiem wyładowań elektrycznych w atmosferze (błyskawice i grzmoty). Burzom towarzyszą zwykle bardzo intensywne opady lub gradobicia a także bardzo silne i porywiste wiatry. Mogą one dewastować lasy, niszczyć domy, trakcje kolejowe, linie energetyczne i telekomunikacyjne. 
POSTĘPOWANIE W CZASIE BURZY:
- Nie lekceważ ostrzeżeń.
- Zabezpiecz swoje mieszkanie. Zamknij wszystkie okna i drzwi wejściowe, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz.
- Usuń z balkonów, tarasów i z zewnętrznych parapetów, przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr i stwarzać zagrożenie. Zabezpiecz również przedmioty znajdujące się na podwórku.
- W miarę możliwości pozostań w domu, w pracy czy innym budynku.
- Jeśli burza spotka cię z dala od domu, znajdź bezpieczne schronienie i pozostań w nim do czasu jej ustania.
- Wyłącz telefon komórkowy.
- Zapamiętaj ! W żadnym wypadku nie stawaj pod drzewami, szczególnie odosobnionymi ! W przypadku uderzenia pioruna w drzewo większość prądu przenoszona jest przez pień drzewa ku ziemi. Nawet mały ułamek natężenia prądu pioruna może być śmiertelny. Pamiętaj, że co trzecie porażenie piorunem występuje właśnie pod drzewem.
- Oddal się od cieków i zbiorników wodnych. Pod żadnym pozorem nie pozostawaj w wodzie (również w łodzi). Woda jest doskonałym przewodnikiem prądu.
- Odejdź jak najdalej od wszelkich urządzeń metalowych.
- Jeśli przebywasz w samochodzie, nie wysiadaj z niego. Samochód stanowi dobrą ochronę przed wyładowaniem. Podczas ulewnego deszczu zatrzymaj samochód na poboczu, unikając zatrzymywania się w pobliżu drzew i przewodów elektrycznych.
- Przebywając na otwartym terenie, w szczerym polu, przykucnij. Nie siadaj na niej. W przypadku grupy osób, powinny się one rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów.
- W domu lub w pracy unikaj korzystania z telefonu stacjonarnego przewodowego, oraz nie korzystaj z urządzeń elektrycznych. Przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie.
- Odłącz wszystkie urządzenia elektroniczne (RTV, komputery, itp) od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (instalacje antenowe, telekomunikacyjne, TV kablowej, sieci internetowej). Unikniesz w ten sposób strat spowodowanych zniszczeniem tych urządzeń.
- Nie zbliżaj się do okien i innych oszklonych elementów budynku.

******************

KLIKNIJCIE NA TE LINKI LINKI POWYŻEJ.
 WARTO SOBIE POCZYTAĆ O TYCH OSTRZEŻENIACH, BO PO TAKICH UPAŁACH PEWNIE NADEJDĄ BURZE. OBY TYLKO JAKIEŚ ŁAGODNE


Sama także podziwiam te błyskawice na niebie. Ale moja Mama miała autentyczne spotkanie z piorunem kulistym . Miała szczęście że przeżyła. Muszę to opowiedzieć szerzej na blogu, bo to co jej się przydarzyło było naprawdę niesamowite. Nie miała jeszcze dzieci ,była młodą mężatką i mieszkali w wynajętym domku idyllicznie w samym środku natury. Mieli razem ze wspólnikiem fermę kurzą, ale jakoś im ten biznes nie szedł  i Mama na karmę kurzą dorabiała szyciem. W ten dzień ,to było sobotnie popołudnie, mój tata razem ze wspólnikiem tej fermy siedzieli przed domem na ławce. Było słoneczne popołudnie , a Mama siedziała w kuchni przy maszynie szyjąc przy otwartym oknie.(Maszyna stała na drewnianym podeście który prawdopodobnie uratował jej życie )Pojawiła się podobno jakaś jedna nieduża chmura. Ojciec usłyszał grzmot i to był koniec tej burzy. Jakież było jego zdumienie kiedy chwilę później wszedł do kuchni i zobaczył doszczętnie spustoszone pomieszczenie kuchni. Tynk zerwany ze ścian ,i swojĄ żonę nieprzytomną po przeciwnej stronie kuchni od okna, odrzucona JAKĄŚ potężną siłą. Potem jak Matka odzyskała przytomność i sąsiad przyszedł zobaczyć co się stało, doszukali się drogi jaką szedł piorun kulisty, bo wyszedł przez komin pieca ktÓrego także zniszczył. Burza to piękno  ale i wielkie niebezpieczeństwo które nigdy bagatelizować nie można. Archiwum bloga