środa, 6 lutego 2013

Faworki rewelacja

http://www.wielkiezarcie.com/recipe41593.htm


Faworki I


Taki przepis pamiętam z domu rodzinnego. Mama je smażyła nie tylko w tłusty czwartek. Smakowały także jeszcze na drugi dzień.

Te faworki są słodkie .Mogą być cieńsze, chociaż niektórzy lubią takie jakie są.
Składniki:
- 400 g mąki
- 100 g cukru
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 100 g masła lub margaryty
- cukier waniliowy
- szczypta proszku do pieczenia
- szczypta soli
Oraz:
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania faworków
Przygotowanie:
Do mąki dodać wszystkie sypkie składniki, następnie dodać miękkie masło (margarynę), jajka i żółtka, Wyrobić ciasto na gładką masę. W razie potrzeby podsypać troszkę mąką.
Ciasto rozwałkować na cienki placek podsypując mąką. Ciąć faworki (paski) na mniej więcej 8×3 cm. W środku naciąć i wywijać jedną stronę ciasta przez powstałe oczko.
Faworki smażyć w rozgrzanym oleju z obu stron na złocisty kolor. Odkładać na papierowy ręcznik. Po przestygnięciu obsypać cukrem pudrem.
Na Tłusty Czwartek polecam Róże Karnawałowe i Pączki.
Te przepisy znalazłam dla nas w sieci

Faworki 2
Składniki:piwo, żółtka, mąka, sól tłuszcz do smażenia, cukier puder do posypania.Jak przyrządzić?Bierzemy 2 jednakowe szklanki, do jednej wbijamy żółtka tyle ile chcemy mieć ciasta (od 3 do 8), do drugiej szklanki wlewamy na taką wysokość piwa ile sięgają żółtka. Dodajemy to do mąki, solimy (nawet sporo), zagniatamy ciasto. Od razu wałkujemy na cienkie placuszki, wykrajamy nożem podłużne paski, nacinamy środek, przeplatamy i smażymy z obu stron... Wyjmujemy na papierowy ręcznik, posypujemy cukrem pudrem.Potrzebne przybory:Jak podawać?
Uwagi:Szybki łatwy przepis, zwykle robi je w domu mój mąż. Przepis nie zawiera cukru, dlatego faworki się nie przypalają. Sa lekkie i puszyste, chrupiące. Polecam. Przepis jest elastyczny tzn. nie ma ścisłej ilości produktów, sami decydujemy czy chcemy tylko zrobić przyjemność ukochanemu czy spodziewamy się dużej liczby gości. Wtedy tylko zwiększamy ilośc żółtek, piwa i mąki.

Archiwum bloga