http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,23150,wniebowziecie-nmp-jednym-z-najstarszych-swiat.html
obrazek i tekst z sieci
Święto ku czci Maryi wziętej do nieba obchodzone było już w pierwszych wiekach pod nazwą "zaśnięcia Maryi", potem zastąpiono je Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Ok. VI wieku w Konstantynopolu uroczystości ustalono na dzień 15 sierpnia; od następnego stulecia zaczęto je obchodzić i w Europie. Kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz starego stylu (juliański) obchodzą święto 13 dni później, czyli 28 sierpnia.
W Jerozolimie obchody święta odbywały się w kościele położonym w pobliżu Ogrodu Oliwnego, gdzie znajdował się grób, z którego - jak głoszono - Maryja została wzięta do nieba.
Święto Wniebowzięcia zalicza się do najstarszych na ziemiach polskich uroczystości maryjnych. Potwierdzeniem tego jest wybór Najświętszej Maryi Panny na patronkę metropolii gnieźnieńskiej w X w. (Królowa Polski). Największym dziełem polskiej sztuki rzeźbiarskiej jest zaś wykonany w XV w. przez Wita Stwosza ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie - przedstawia scenę zaśnięcia, wniebowzięcia i ukoronowania Matki Bożej.
W Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a u unitów i prawosławnych święto Zaśnięcia Maryi poprzedza 14-dniowy post. 15 sierpnia to dzień kulminacji licznych pielgrzymek pieszych, które spotykają się na Jasnej Górze w Częstochowie. Co roku bierze w nich udział ok. 250 tys. pątników z całej Polski.
W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.
Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, decyzją komunistycznych władz, przestał być dniem wolnym od pracy w 1955 r. W maju 1989 r. Sejm przywrócił dzień ustawowo wolny od pracy.
Największe uroczystości w dniu święta, z udziałem przedstawicieli parlamentu i Episkopatu Polski oraz licznych pielgrzymów, odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie.
15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowietami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 r. Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.
********************
Mnie każde święto nastraja świątecznie. Celebruję je tak, jak pamiętam to z mojego rodzinnego domu.( Także urodziny domowników w moim domu zawsze były świąteczne i to niekoniecznie związane z jakimś kosztownym przyjęciem ale zawsze był świąteczny lepszy obiad i prezent dla solenizanta.)
Szkoda że to nie mogłam przekazywać moim młodym. Jakaś niezrozumiała przez ze mnie u nich taka wygoda i byle jakoś .Nawiasem mówiąc nie za bardzo mi się to podoba, ale nabieram pod tym wglądem wodę w usta i się w ich życie nie wtrącam, ale trochę tradycji żal..
Zaspałam dziś na poranną mszę a teraz jest za gorąco. Może na wieczorną mszę pójdę o ile nie będzie zbyt duszno. Szkoda, ale zdrowiu szkodzić to nawet grzech. A deszczu jak nie ma tak nie ma. Biedna przyroda. Toż to już prawie Afryka tu u nas teraz. Jednak tylko na balkonie zioła podlewam, bo woda zbyt droga by ogród podlewać . Ach deszczu trzeba...
... u nas już po ... to prawie 400 lat historii ... byłem od 8.00 do 16.00 ... wykończony, ale szczęśliwy ... pozdrawiam ... :)
OdpowiedzUsuńOdpust był u was ,wiem pisałeś o tym. Pozdrawiam Andrzeju-;))
UsuńJa też staram się podtrzymywać tradycje rodzinne odnośnie świąt czy innych uroczystości, ale młodzi rzeczywiście mają mało czasu, więc wszystko w pośpiechu się odbywa. Rozumiem to, bo jak mogę wymagać od syna długich posiedzeń, skoro pracuje po 12 i więcej godzin Także w sobotę idzie na fuchy. Jeszcze rano i wieczorem jedzie do swojego 90-letniego dziadka aby go umyć i przebrać. Dlatego lubię święta, bo w końcu wszyscy mają czas parę godzin być wspólnie.
OdpowiedzUsuńMnie się nie podoba ten pęd, to niczego dobrego nie wróży. Pozdrawiam Uleczko, co my, matki, babcie mamy wiele do powiedzenia ?
Dawniej dzień przedświąteczny przeznaczało się dla przygotowania wszystkiego by dzień świąteczny godnie świętować. Teraz taki przedświąteczny dzień przeznacza się na imprezy(wyjątkiem jeszcze są takie święta jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. ale może jeszcze tylko do czasu, oby nie) i popularne spotkania przy grillu, a święto przeznacza się na odsypianie tych imprez zakrapianych alkoholem ,to i kaca się w tym dniu leczy. Jak pogody nie ma to się idzie do centrów handlowych z całą rodziną albo robi się pranie i sprzątanie domu..Aniu masz rację ;nie mamy nic do gadania. Pozdrawiam serdecznie-;))
OdpowiedzUsuńW ciągu kilku dni usechł mi czteroletni wiąż, spore drzewko już było. Chyba nie odżyje...
OdpowiedzUsuńSmutne.Tu dziś nawet pochmurno jakoś ale deszczu nie widać..
OdpowiedzUsuń