sobota, 15 sierpnia 2015

Święto Wniebowzięcia


 http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,23150,wniebowziecie-nmp-jednym-z-najstarszych-swiat.html

 
 obrazek i tekst z sieci


Święto ku czci Maryi wziętej do nieba obchodzone było już w pierwszych wiekach pod nazwą "zaśnięcia Maryi", potem zastąpiono je Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Ok. VI wieku w Konstantynopolu uroczystości ustalono na dzień 15 sierpnia; od następnego stulecia zaczęto je obchodzić i w Europie. Kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz starego stylu (juliański) obchodzą święto 13 dni później, czyli 28 sierpnia.

W Jerozolimie obchody święta odbywały się w kościele położonym w pobliżu Ogrodu Oliwnego, gdzie znajdował się grób, z którego - jak głoszono - Maryja została wzięta do nieba.

Święto Wniebowzięcia zalicza się do najstarszych na ziemiach polskich uroczystości maryjnych. Potwierdzeniem tego jest wybór Najświętszej Maryi Panny na patronkę metropolii gnieźnieńskiej w X w. (Królowa Polski). Największym dziełem polskiej sztuki rzeźbiarskiej jest zaś wykonany w XV w. przez Wita Stwosza ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie - przedstawia scenę zaśnięcia, wniebowzięcia i ukoronowania Matki Bożej.

W Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a u unitów i prawosławnych święto Zaśnięcia Maryi poprzedza 14-dniowy post. 15 sierpnia to dzień kulminacji licznych pielgrzymek pieszych, które spotykają się na Jasnej Górze w Częstochowie. Co roku bierze w nich udział ok. 250 tys. pątników z całej Polski.

W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, decyzją komunistycznych władz, przestał być dniem wolnym od pracy w 1955 r. W maju 1989 r. Sejm przywrócił dzień ustawowo wolny od pracy.

Największe uroczystości w dniu święta, z udziałem przedstawicieli parlamentu i Episkopatu Polski oraz licznych pielgrzymów, odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie.

15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowietami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 r. Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.
                                                   ********************
 Mnie każde święto nastraja świątecznie. Celebruję je tak, jak pamiętam to z mojego rodzinnego domu.( Także urodziny domowników w moim domu zawsze były świąteczne i to niekoniecznie związane z jakimś kosztownym przyjęciem ale zawsze był świąteczny lepszy obiad i prezent dla solenizanta.)
Szkoda że to nie mogłam przekazywać moim młodym. Jakaś niezrozumiała przez ze mnie u nich taka wygoda i byle jakoś .Nawiasem mówiąc nie za bardzo mi się to podoba, ale nabieram pod tym wglądem wodę w usta i się w ich życie nie wtrącam, ale trochę tradycji żal..
Zaspałam dziś na poranną mszę a teraz jest za gorąco. Może na wieczorną mszę pójdę o ile nie będzie zbyt duszno. Szkoda, ale zdrowiu szkodzić to nawet grzech. A deszczu jak nie ma tak nie ma. Biedna przyroda. Toż to już prawie Afryka tu u nas teraz. Jednak tylko na balkonie zioła podlewam, bo woda zbyt droga by ogród podlewać . Ach deszczu trzeba...


 

Archiwum bloga