czwartek, 4 czerwca 2015

Człowiek powinien pracować i cieszyć się z plonów swojej pracy, nawet jeśli zbiory nie takie, jakich oczekujemy, na jakie zasługujemy.

http://kawiarenka-klubokawiarnia.blogspot.com/2015/06/jabka-2.html#comment-form


Myszkując po necie znalazłam własnie to co poniżej na blogu którego link powyżej.. Taki dzień w którym czasem warto trochę inaczej jak tylko o tym naszym ,,chlebie powszechnym" czyli co nie co,, dla ducha naszego powszedniego"...

(....)
Mój drogi, Biblii nauczysz się na pamięć, tak jak modlitw, lecz cała ta mądrość wzięta z ksiąg, z opowieści, z życiorysów świętych ludzi na nic się zda, kiedy sam z siebie nie okażesz szacunku dla drugiego człowieka, nie zatroszczysz się o niego, nie zapytasz, co go boli, nie przeprowadzisz przez niebezpieczną drogę, którą mógłby podążyć; gdybyś choćby nie próbował wskazać mu innej.



an Bóg nie po to stworzył człowieka, aby naśladował we wszystkim ptaki. Człowiek powinien pracować i cieszyć się z plonów swojej pracy, nawet jeśli zbiory nie takie, jakich oczekujemy, na jakie zasługujemy.

Choćby Bóg po stokroć potężniejszy był niż jest, nie we wszystkim wyręczy człowieka. Człowiek musi przyjąć na siebie część winy za to, że kieruje się często w swoim życiu egoizmem i zaniechaniem. (...)
                                 ******************
Wiedzieliście o tym co tu poniżej? Bo  czytam po raz pierwszy niektóre z tego co tu pisze i dlatego to tu dziś wkleiłam dla nas jako ciekawostkę..

Pierwsze procesje odbywały się w latach 1265-75

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Pod wpływem tych widzeń biskup Robert w 1246 r. ustanowił takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie - wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa). Korporał, na który spadły krople krwi, jest przechowywany w katedrze w miejscowości Orvieto.

Na termin obchodów Bożego Ciała wyznaczono czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej. Z powodu śmierci papieża Urbana IV jego bulla w tej sprawie nie została ogłoszona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w 1317 r.





















Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. Budowano cztery ołtarze jako stacje procesyjne. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i rzesze wiernych.

https://www.google.pl/search?q=Bilder+Fronleichnamsprozession&rlz=1C1CHIK_plPL422PL422&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=uypwVZj-OYTlywOhgYHQAQ&ved=0CDcQsAQ&biw=1024&bih=681#imgrc=IiClcIHoXpNZKM%253A%3Blk4yhp-4N1gNKM%3Bhttp%253A%252F%252Fstatic2.bergfex.com%252Fimages%252Fdownsized%252F34%252F4568e64b695a8e34_b296227833ccd97d.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.bergfex.de%252Fsommer%252Fjachenau%252Fbilder%252F%3B827%3B548

Mit Booten und einer Fähre fährt eine Fronleichnam-Prozession über den Staffelsee in Bayern.

Fronleichnam-Prozession über den Staffelsee in Bayern.(Jezioro Staffelsee procesja Bożego Ciała w Bawarii)




Bilder für kirchlichen Verkündigungsbeitrag zum Fest Fronleichnam. Die DW darf die Fotos kostenfrei veröffentlichen. Zulieferer: Klaus Krämer

Feiertagsbeitrag Fronleichnam 2012 von Silvia Becker (Bildrechte Silvia Becker, selbst fotografiert).

Fronleichnamsaltar im Reichenauer Ortsteil Mittelzell


Prozession an Fronlaichnam


Dywan z kwiatów

U naszych zachodnich sąsiadów obrazki z Bawarii (do wyszukiwarki wkleić link )i można sobie obrazki obejrzeć, bo nie tylko u nas są Procesje i Święto..


Lipiny na Śląsku 2015 Boże Ciało


W Zalesiu Śląskim



W Dąbrówce(Śląsk)




W Warszawie

10 komentarzy:

  1. ... kolejne Boże Ciało za mną, z moim czynnym udziałem ... oby nie ostatnie ... ważne, że podołałem ... wróciłem szczęśliwy ... odpocznę, później mecz i wieczorem żużel w komputerze ... na koniec, jeśli niania nie zaśpi, kołysanka na dobranoc ... i siup nura w pióra ... pozdrawiam ... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas wcześnie się kończy procesja, to potem długi czas wolny. Zrobiłam sobie pyszny świąteczny obiad, i jak najczęściej sama jestem, ale mnie się prawie nigdy samej się nie nudzi.. Milego świętowania Andrzeju-;))

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiele lat temu byłam w Boże Ciało w Łowiczu. Nigdy nie zapomnę procesji jaka tam była. Piękne dziewczyny i chłopaki w łowickich strojach, dziewczynki sypiące kwiatki, małe dzieciaczki niosące koszyczki - wszyscy w strojach łowickich. Przecudne to było.
    Przytulam serdecznie Uleczko :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Widziałam na obrazkach te bajecznie kolorowe Łowickie stroje.U nas w tym roku nawet dzieci w bieli nie było bo podobno te po komunii na zieloną szkołę wyjachały. Uściski serdeczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uleczko - to zdjęcie z Warszawy - to sprzed kościoła Św.Anny na Krakowskim Przedmieściu - tego samego na którym jest tablica z napisem uwieczniającym pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Ojczyzny.
      Jest to przepiękny i bardzo historyczny kościół;
      http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Anny_w_Warszawie_%28%C5%9Ar%C3%B3dmie%C5%9Bcie%29

      Dziękuję Ci za te sliczne dziewczynki - takie naturalne zdjęcie...
      :-))

      Usuń
    2. znalazłam w sieci i też stwierdziłam,że śliczne to zdjęcie z tymi dziewczątkami. Cieszę się że i Tobie się spodobało. Będzie znów dziś upał-;))

      Usuń
  5. Ja na procesji nie byłam, ale dzień był u nas taki przepiękny, że spędziłam go w ogrodzie. Pozdrawiam :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak nawet było zbyt gorąco ale narzekać nie można..po tym zbyt chłodnym maju.Pozdrawiam Cynia-;))

    OdpowiedzUsuń
  7. Dodam, że kobierce z kwiatów tworzy sie w jednej miejscowości w Polsce. Właśnie w środę dowiedziałam się o tym z TV. Piękna, kwiatowa droga.
    Buziaczki Uleczko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszy nasz proboszcz(byłam jeszcze dzieckiem) zawsze przed naszym kościołem miał taki kobierzec z kwiatów ufundowany przez prywatne ogrodnictwo z naszej przyległej i należącej do parafii miejscowości z okazji Bożego ciała albo z okazji ważnej wizyty Biskupa. Tamtejszy ogrodnik pewnie maczał w tym palce przy współpracy chętnych parafian. zawsze mi szkoda było tej pracy kiedy to potem zdeptano.Buziaczki wzajemne-;))

      Usuń

Archiwum bloga