piątek, 1 maja 2015

"to jedno z najsilniejszych ziół, radzi sobie z każdą przeszkodą, ma niespożyte siły witalne . nigdy się nie poddaje".

Te zdjęcia nie są zrobione u mnie- mam je z sieci. 

Poszukałam, bo też u mnie rośnie tam gdzie nie chce by rosło. nie znałam nazwy tego podagrycznika pospolitego (Aegopodium podagraria). Dzięki sieci juz teraz znam...

 sposoby walki: 

Jednym ze sposobów jest totalne zaciemnienie przez nakrycie miejsca porośniętego rośliną na rok, a jeszcze lepiej na dwa lata czarną folią. Folię należy nałożyć wiosną lub jesienią. - mechaniczny - skrupulatne wykopywanie za pomocą wideł i usuwanie kłączy (szpadel wykluczony z tych samych powodów, co w przypadku perzu), 

- chemiczny - oprysk Roundapem - ale stosowany w okresie, gdy wzrost roślin jest osłabiony - jesienią, oprysk trzeba zastosować kilka razy, co najmniej dwa, a później kłącza usunąć mechanicznie. 

Informacje te zaczerpnęłam z czasopisma Twój ogrodnik.


Czarna folia to jest to!!

Ale czytam że ten
podagrycznik jest rośliną jadalną.Kiedyś uprawianą.

Przyrządza się z niego zupy ale można też dodać (pokrojony)do ciasta naleśnikowego i upiec.

I jeszcze taka wypowiedź na jednym forum


Inez Rogozińska (ineslik) na forum od lipca 2012, wypowiedź #22
to i ja dorzucę swoje trzy grosze, "walka" z podagrycznikiem to było i moje hobby . do zmiany taktyki namówiła mnie zielarka Małgorzata słowami "to jedno z najsilniejszych ziół, radzi sobie z każdą przeszkodą, ma niespożyte siły witalne . nigdy się nie poddaje".

ziele podagrycznika pozyskuję więc na oczyszczające , moczopędne herbatki, lecznicze na stawy i reumatyzm .Wszak sama nazwa świadczy, że podagrycznik jest do tego przeznaczony. Nazwano go tak, bo leczono nim podagrę.

poza tym tworzy ładne łany, zastępujące trawnik. Tylko po koszeniu przez tydzień głupio wygląda. 
Nadaje się również na paszę dla kur (chociaż nie jest to dla nich przysmak)

http://domzdrowia.blox.pl/2012/12/Perz-zwyczajny-chwast.html

Drugim uciążliwym chwastem jest Perz. Wkleiłam tu link dla zainteresowanych tą rośliną .To także nie tylko chwast bo także jest rośliną leczniczą..
Archiwum bloga