poniedziałek, 18 maja 2015

Kwitną moje azalie i konwalie,a data jutrzejsza ale zdjęcia dzisiejszeZdjęcie rogownicy moje opis z sieci

Od maleńkich kęp po rozległe dywany – tak oto rozrasta się ta wdzięczna bylina. Zeszłego lata przyjrzałam się, co dzieje się pod tym „dywanem” i okazało się, że rogownica pokłada się, tworząc od spodu wydłużone, nieciekawe pędy, których na szczęście od góry nie widać. Poszukałam w internecie informacji na temat przycinania rośliny i trafiłam na forum, w którym ktoś napisał, że rogownica świetnie znosi przycinanie, traktowana jest nawet ostro kosiarką, z korzyścią dla rośliny. Sprawdziłam – faktycznie wystarczy mocno przyciąć całość, co wpływa pozytywnie na rozrost rośliny. Warto jedynie pamiętać o tym, żeby powstrzymać się z cięciem w okresie przed kwitnięciem (który przypada właśnie na maj), ponieważ rogownica kwitnie przepięknie i szkoda pozbawiać ogrodu tak uroczego elementu zdobniczego.


Zdjęcia  moje opis z sieci

Azalia japońska

Stanowisko, na jakim je uprawiamy powinno być słoneczne lub tylko nieznacznie osłonięte, najlepiej bezwietrzne, o kwaśnej glebie. Nawozimy, ale nieznacznie, gdyż azalie są wrażliwe na zbyt duże ilości pokarmu. Po przekwitnięciu, ścinamy całe kwiatostany. Nie wymaga przycinania, poza usunięciem uschłych części. Jest mrozoodporna, przetrwa każdą zimę w naszym klimacie.
Konwalia zdjęcie moje opis z sieci

Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie i dość ekspansywna. Wytwarza kłacza, które rosną płytko pod powierzchnią ziemi. Jako gatunek rodzimy jest przystosowana bardzo dobrze do naszego klimatu. Jest roślną długowieczną.
Konwalie rozmnażamy przez podział kłączy od połowy października do połowy listopada. Kłącza o długości 10-12 cm sadzimy płytko. Efekt kobierca i obfite kwitnienie uzyskuje się po3-4 latach od posadzenia. Na m.kw. ziemi potrzeba okolo 50 sztuk kłączy.
Gleba: Próchnicza, przepuszczlana i wilgotna. Może być lekko kwaśna.
Stanowisko: Półcieniste, co najmniej przez pół dnia nie nasłonecznione.
Zastosowanie: Roślina cenna ze wzgledu na możliwość sadzenia jej nawet w zupełnie zacienionych miejscach. Może rosnąć na na zacienonych rabatach, pod drzewami, na tle krzewów ozdobnych, w dzikich zakątkach ogrodu. Dobrze pasuje do ogrodów naturalistycznych, można sadzić ją w towarzystwie paproci, tworząc fragmenty leśne w ogrodzie. Konwalie nadają się na kwiat ciety i do pędzenia.
Ciekawostki: Konwalie są roślinami trujacymi.
Archiwum bloga