czwartek, 5 marca 2015

Wiedza wręcz niezbędna w celu zrozumienia zależności pomiędzy spożyciem mięsa i jego przetworów a stanem zdrowia człowieka.

http://cojesc.net/spozycie-miesa-a-zdrowie-czlowieka/

Znalazłam to w necie i wydaje mi się że to nie tylko mnie interesuje. Cały artykuł możecie sobie poczytać pod linkiem tu u góry..(wpisać w wyszukiwarkę)
zbadaj poziom cholesterolu w wieku 20 lat, później co 3-4 lata

Wartości odżywcze mięsa

Zanim przejdziemy do istoty artykułu, myślę, że warto w pierwszej kolejności skupić się na wartościach odżywczych mięsa. Wiedza na ten temat jest wręcz niezbędna w celu zrozumienia zależności pomiędzy spożyciem mięsa i jego przetworów a stanem zdrowia człowieka.
Oczywiście mięso to bardzo ogólne pojęcie, obejmujące mięśnie szkieletowe różnych gatunków zwierząt (drobiu (kury, indyki, gęsi, kaczki, perliczki i gołębie), wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, baraniny, jagnięciny, koniny czy dziczyzny). Dlatego też jego wartość odżywcza będzie uzależniona od gatunku, z którego pochodzi, ale także części tuszy i rodzaju produktu.
Poniższa tabela przedstawia zawartość energii, podstawowych składników odżywczych z naciskiem na poszczególne kwasy tłuszczowe, a także witamin i minerałów, których mięso stanowi dobre źródło. W tabeli starałam się zamieścić gatunki i części mięsa najczęściej wykorzystywane w polskiej kuchni.
[/to_like]

http://leczeniepro.pl/dna-moczanowa-podagra-artretyzm/

bóle reumatyczne to też taki link znalazłam   

Archiwum bloga