Tradycyjna szwajcarska potrawa, przygotowywana w specjalnym naczyniu, jest doskonałym urozmaiceniem każdego spotkania – w sam raz na długie zimowe wieczory lub romantyczną kolację we dwoje.
Fondue (od fr. fondue – topić, rozpuszczać, roztapiać) zrodziło się w XVII wieku w Szwajcarii jako sposób na sprytne zagospodarowanie resztek jedzenia. Jedzenie z jednej misy miało też aspekt społeczny – zwaśnione rody przerywały spory, by wspólnie spożyć posiłek. Dziś ma status ciekawej, wręcz luksusowej rozrywki kulinarnej, choć jego przygotowanie nie jest trudne, nie musi też być kosztowne, a niezbędne naczynia są łatwo dostępne.


Fondue z szynki i bekonu
Składniki:
– ok. 400 g surowej szynki i bekonu, pokrojonych na cienkie plastry
– cebula
– 4 łyżki masła
– 125 ml białego wytrawnego wina
– 250 ml bulionu mięsnego
– 200 ml śmietany
– przyprawy: gałka muszkatołowa, cukier, sól, pieprz
– ziemniaki w mundurkach
– masło ziołowe
Przygotowanie:
Cebulę posiekać i zrumienić w naczyniu na maśle. Dolać wino i bulion oraz śmietanę, zagotować i doprawić do smaku. Maczać wędliny w sosie i podawać z ziemniakami i masłem.

                                   **************************

Garnek z widelczykami dałam kiedyś młodym. ale ostatnio trafiły mi się jako komplet same widelczyki. a garnek przecież niekoniecznie musi byc taki z kompletu, I wystarczy płyta elektryczna z takiej kuchenki z jednym albo dwoma płytkami, które sobie można postawić na stole i regulować temperaturę. Muszę to wypróbować...Wszystkie cztery sposoby mi się podobają ale ten chyba jest z tych najprostszych..