sobota, 31 stycznia 2015

Kościół Wszystkich Świętych tu byłam dawno temu ochrzczona

Kościół położony jest na gliwickiej starówce 


Zdjęcia i tekst z sieci
.   
Jest to orientowana budowla trójnawowa, halowa, z trójprzęsłowym prezbiterium i czteroprzęsłowym korpusem, stylistycznie zaliczana do gotyckich świątyń śląskich.Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Ołtarz i ambona barokowe, drewniane.
Wieża kościoła gotycka, doskonale widoczna z Rynku. Wysokość wieży z krzyżem wynosi około 63 m (sam krzyż ok. 3 m) Od wiosny do jesieni wieża jest udostępniona turystom. Z tarasu widokowego (57,5 m), (279,5 m nad poziomem morza), przy dobrej widoczności można dostrzec Górę Świętej Anny, zachodnie pasmo Beskidów, oraz pasmo Jesioniki a nawet słowackiego Gerlacha (tylko kilka razy w roku). Na szczycie wieży znajduje się duży krzyż ustawiony w 1950 roku z okazji 700-lecia 


Wnioskując ze sposobu budowy obecnego kościoła, z cyfr umieszczonych nad głównym portalem (1504) i innych danych, powstanie kościoła określa się na lata 1450–1504.
Wyniosła i masywna wieża, przylegająca do korpusu od strony zachodniej, wzniesiona została na przełomie XV i XVI wieku, jako ostatni etap budowy kościoła. Założona na rzucie kwadratu, o niezwykle grubych murach, jest opięta umieszczonymi w narożach wydatnymi skarpami. Jej górna część posiada kształt ośmioboczny i zwieńczona jest galerią, której renesansowa balustrada została zrekonstruowana w XX wieku.
W 1601 r. pożar strawił wyposażenie wnętrza oraz dachy, ale przebudowa doprowadziła do okazałej formy. W XVII wieku pierwotną, ceglano-kamienną fakturę ścian i filarów pokryto tynkiem. W latach 1929 –1942 przeprowadzono gruntowną restaurację kościoła. Wtedy właśnie otrzymał obecny wygląd. Mury otrzymały wtedy okładzinę z cegły maszynowej, a wieża zwieńczenie w kształcie krenelażu. W latach 1930 –1933 nadbudowano również najwyższą część wieży oraz dodano łuki oporowe o ciekawym, rzadko spotykanym, kształcie. W górnej partii wieży, nad lapidarium, znajdują się dwie wieżyczki schodowe, założone na rzucie koła, mieszczące spiralne schody, na których wykuto kilkadziesiąt, częściowo zrekonstruowanych, znaków kamieniarskich. [2]
2004 roku dzięki staraniu PTTK został otwarty na wieży taras widokowy dla wiernych i turystów.

http://www.malanowicz.eu/mm/pasje/architektura/koscioly/Gliwice/kosciol_WS_archiv.htm

.Wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

W kościele znajduje się sporo cennych zabytków takich jak: obrazy, monstrancje, relikwiarze, naczynia liturgiczne oraz przepiękny ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona które pochodzą z okresu baroku. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje sklepienie sieciowe prezbiterium, zaś w nawach oddzielonych ośmiobocznymi filarami – gwiaździste. Pomiędzy nawą główną a prezbiterium istnieje ściana tęczowa z ostrołukiem.
  • Ołtarz główny - o cechach wczesnobarokowych (2 tercja XVII wieku) jest dwukondygnacyjny i posiada bogatą dekorację rzeźbiarską z ornamentem małżowinowo-chrząstkowym. W części centralnej obraz Matki Boskiej w otoczeniu świętych, w górnej części Koronacja Matki Boskiej.
  • Kaplica św. Krzyża – XV-wieczna kaplica o sklepieniu sieciowym przylegająca do prezbiterium od strony południowej. W kaplicy późnobarokowy ołtarz z II poł. XVIII wieku.
  • Kaplica Matki Boskiej - wzniesiona została w II poł. XV wieku po południowej stronie korpusu. Na ścianach gotycka polichromia z 1470 roku, odkryta w latach 1933–1938. Sceny przedstawiają „Koronację Matki Boskiej”, „Pojmanie”, „Ostatnią Wieczerzę” i „Zdjęcie z Krzyża”. W kruchcie płyty nagrobne z XVI wieku.
  • Ołtarz boczny od strony północnej - pochodzi z początku XVIII wieku. W części centralnej obraz Adoracja Najświętszego Sakramentu.
  • Chrzcielnica - z XVIII wieku. Przestawiona scena Chrztu Chrystusa.(tu mnie chrzcili dawno temu)
  • Organy - z parawanowym prospektem, uformowanym z rzędu piszczałek. Zbudowane zostały przez w latach 30. XX w. przez znaną na Górnym Śląsku opawską firmę Rieger i Kloss z Karniowa.
  • Ambona - z XVIII wieku z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza w zapleczu, a na baldachimie Chrystusa wręczającego klucze świętemu Piotrowi. Zdobienia w stylu rokoko.
W skarbcu kościelnym przechowywana jest wspaniała monstrancja ze sceną powrotu zwiadowców do Ziemi Kanaan, wykonana w 1687 r. przez złotnika Hansa Georga Kolbego.[3]

http://wszystkichswietych.org/B1.swf 

 panorama wnętrza kościoła warto wpisać do wyszukiwarki i sobie to obejrzeć

http://www.gliwiczanie.pl/Historia/1626/obrona1.html


                      **************************

Sobota, ostatni dzień stycznia, karnawał w pełni .
 Dziś poszłabym chętnie na bal karnawałowy, gdybym miała z kim..
W takie dni brakuje mi partnera, którego towarzystwo dodawało by mi skrzydła ,bez względu na moja metrykę,i potańczyłabym jeszcze ,wszak nóżki sprawne i samopoczucie się mi wyraźnie poprawiło razem z poprawą zdrowia z którym prawie w całym styczniu mialam spore kłopoty.
 W czasach trwania mojego małżeństwa ,to nieraz naprawdę już miałam  dość  tych wszystkich balów i,zabaw i prywatek.
 Ale mój towarzyski mąż nie przepuszczał ani jednej okazji by się bawić .
 Czasem juz  zaczynali salę sprzątać, a Franek nie mógł się rozstać z parkietem. Sam nawet jeszcze już w płaszczu  na parkiecie podskakiwał hehe..kiedy ja już padałam ze zmęczenia, i tylko o łóżku marzyłam...ech na wspomnienia mi się dziś wzięło..Archiwum bloga