niedziela, 23 listopada 2014

Jeżeli jednak znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, kiedy osacza nas jakieś zło, to wtedy potrzebujemy innej prawdy – prawdy, która ratuje i ocala. Takiej prawdzie na imię dobro.


Przestańmy rozliczać świat, 
a zacznijmy rozliczać siebie.
    ks. Józef Tischner "Pomoc w rachunku sumienia"


Są w życiu tylko trzy prawdy: 
święta prawda, tysz prawda i gówno prawda.

    ks. Józef Tischner
http://www.tischner.org.pl/zbigniew-stawrowski/prawda_i_wolnosc_w_mysli_jozefa_tischnera


(.....prawdę, aby była żywą prawdą, należy spojrzeć oczyma człowieka, oczyma jednostki. Co wówczas zobaczymy? 

Otóż to, że istnieją różne prawdy, albo też – żeby nie brzmiało to aż tak relatywistycznie – prawdy, przed którymi staje człowiek, mają dla niego rozmaitą wartość. 

Są takie, które po prostu stwierdzamy, a więc prawdy matematyki, fizyki, prawdy o faktach. Są one w pewnym sensie neutralne.

 Jeżeli jednak znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, kiedy osacza nas jakieś zło, to wtedy potrzebujemy innej prawdy – prawdy, która ratuje i ocala. 


Takiej prawdzie na imię dobro. Perspektywa dobra hierarchizuje prawdy, wskazuje na te z nich, które tu i teraz są najważniejsze.

 Gdy np. ktoś pogrążony w rozpaczy szykuje się do samobójstwa, będzie mu obojętne, czy 2+2 równa się 4, i czy Bóg jest czystym aktem istnienia. 

Natomiast, kiedy usłyszy, że nie jest sam, że obok niego znajduje się ktoś, kto go kocha, słowa te nie będą dla niego jedynie stwierdzeniem faktu, a więc jedną z wielu obiektywnych prawd, lecz wyzwalającym z rozpaczy dobrem.(.....)

************************************************************************************************************
Dzwonią dzwony,bo dziś niedziela, a ja już wypiłam moją pierwszą poranną kawę. Listopadowa pogoda, i to że tu taka samiusieńka jestem w tym dużym pustym domu powoduje, że mam takie różne przemyślenia ostatnio, jak widać hehe. 

I mam nowy temat -PRAWDA

Pomyślałam że czasem chyba jednak warto takiej czy też innej prawdzie popatrzeć w oczy.

A po wczorajszej porcji szczerości aż się prosiło popatrzeć co myśli ksiądz Tischner na  podobny temat..

Miłej niedzieli zaglądającym tu do mnie życzę

************************************************************************************************************
Po tak ciężkim temacie coś na osłodę na niedzielne popołudnie
http://ugotuj.to/ugotuj/63027548/szpajza++deser+slaski/p/


Szpajza - deser śląski

A A A Drukuj
Oceń przepis (95 głosów)

SZPAJZA - DESER ŚLĄSKI - składniki:
SZPAJZA - DESER ŚLĄSKI - sposób przygotowania: Ubij pianę z białek. Oddzielnie utrzyj żółtka z cukrem. Ostrożnie połącz obie masy, uważając, aby piana nie opadła. Dodaj namoczoną i rozpuszczoną żelatynę (przepis na torebce). Krem podziel na 2 równe części, do jednej dodaj sok z cytryny i dokładnie wymieszaj. Do drugiej części dodaj kakao rozpuszczone w wódce, również wymieszaj. Obie masy wkładaj na przemian do pucharków koktajlowych, każdą warstwę wygładzaj łyżeczką. Możesz udekorować wisienką z konfitury albo wiśnią koktajlową. Na niedzielny deser przeważnie robi się jednolitą szpajzę cytrynową. Można ją przyrządzić łatwiej, miksując zastygającą galaretkę cytrynową (z torebki) z jajkami ubitymi z cukrem. Do szpajzy dodaje się czasami drobno startą skórkę cytrynową, w sezonie można podać ją z truskawkami albo wiśniami.Archiwum bloga