piątek, 11 lipca 2014

woda bez ograniczeń, łakocie od święta!

Dlaczego dziś ten temat.

 Zwalam tu całą winę na moją wredną wagę na którą dziś sobie weszłam,- i osłupiałam z wrażenia. Limit przekroczony!!! - muszę się obudzić z tego letargu, i coś koniecznie z tym fantem zrobić(a tak mi się nie chce)

Ciesz się twoim życiem

bo jest później

niż ci się wydaje  hehe
http://www.terazsenior.pl/aktualnosci/dieta-dla-seniora-to-nie-takie-trudne/

Nigdy nie jest za późno
Z upływem lat nasz organizm pracuje coraz wolniej. Niekorzystne zmiany nie omijają układu pokarmowego. Zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej więc trawić pokarm. Następuje zwolnienie perystaltyki jelit, kosmki jelitowe stają się krótsze i szersze, zmienia się też mikroflora jelita grubego, składniki odżywcze są więc gorzej przyswajane.
Jeśli więc nie dostosujemy naszej diety do tych nowych warunków, grożą nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale też ogólne pogorszenie samopoczucia wynikające z niedoborów składników odżywczych.

teraz_senior_dieta


Po pierwsze: więcej wody!
Ludzie starsi odczuwają mniejsze pragnienie nie dlatego, że zapotrzebowanie organizmu na nią spada ale dlatego, że ośrodek pragnienia w mózgu staje się mniej wrażliwy. Wypicie kawy czy herbaty niestety nie wyrównuje bilansu strat, gdyż napoje te nie mają właściwości nawadniających. Wprost przeciwnie. W efekcie szacuje się, że większość seniorów wypija około pół litra wody dziennie, czyli zaledwie jedną trzecią średniego zapotrzebowania. Absolutne minimum dla człowieka po 50-tce to 5 szklanek!
Skutki odwodnienia dla organizmu w podeszłym wieku mogą być tragiczne, ponieważ u osób starszych proces odwodnienia następuje bardzo gwałtownie (zawroty głowy, nudności, zaparcia oraz skurcze mięśni), zwłaszcza gdy przyjmują leki, które mogą to zjawisko dodatkowo przyspieszyć. Dowiedziono zależności między niską przewlekłą podażą płynów a niektórymi chorobami, takimi jak np.: kamica moczowa, zakażenia dróg moczowych, kamica nerkowa, zaostrzenie astmy, zaparcia, omdlenia i niewydolność krążenia, powikłania zakrzepowo-zatorowe, jaskra, udar, choroby zębów czy zaburzenia funkcji poznawczych. Związek ten dostrzega się również w przypadkach raka jelita grubego i pęcherza moczowego.

woda bez ograniczeń, łakocie od święta!
teraz_senior_piramida

**********************************************************************************************************************************
Przecież to niby wszystko wiem, to dlaczego tak trudno to w codziennym życiu praktykować. Słodycze od święta. hehe. Kiedyś jak pamiętam po wojnie rzeczywiście tak było , i może dlatego jeszcze ciągle mam własne uzębienie. Teraz w sklepach tyle pyszności i jak temu nie ulec. Święty tego by nie wytrzymał no nie? A dupa rośnie ...Ale na początek będę pilnowała picie tej wody.. jak znów nie zapomnę hehe

Archiwum bloga