sobota, 12 kwietnia 2014

tak mało się w moim życiu dzieje.


Trawuła jak bukiet dla panny młodejTo zdjęcie mojej tawuły spirei. To cudownie kwitnący krzew , odmiana która rozkwita odrobinę później niż żółciutkie krzewy moich forsycji.
Opis z sieci
 Trawuła Spiraea

Rodzina Tawuł składa się z dziewięciu gatunków i bardzo wielu odmian.Kwiaty charakteryzują się tym, że są małe i mają 5 płatków z długimi pylnikami. Sadzimy Tawuły głównie jako tło dla mniejszych roślin, ale także mogą one pełnić rolę żywopłotu. Wysokość tych krzewów jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 30cm do 3m. Głównym atutem Spiraei są bardzo małe wymagania glebowe oraz stanowiskowe i duża wytrzymałość na mróz. Nie szkodzą jej ostre promienie słoneczne ani susza, cień i wilgoć znoszą, ale rosną tam słabo i niezbyt okazale.
Jak pielęgnować Tawuły?
Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi są:
- wiosenne zasilanie
- przycinanie (korygujemy tylko kształt, nie robimy drastycznych cięć) przycinać najlepiej zimą lub wczesną wiosną.
- podsypanie ziemi wokół krzewu przekompostowaną korą .
*******
 
Pięknie kwitnie tego roku u mnie nie tylko ta Trawuła. Grusze,wiśnie i czereśnie całe w kwiatach  Zdjęcie jest z mojego ogrodu

                               ******************
kwitną również moje Mahonie . Tu się dopiero dowiaduje ze owoce nie są trujace a odwrotnie jadalne i nawet lecznicze

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mahonia_pospolita


Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Roślina bardzo łatwo się adaptuje, zwłaszcza w miejscach zakrzewionych. Wymagagleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej, ubogiej w wapń, o odczynie pH od kwaśnego do obojętnego. Roślina dobrze rośnie w miejscach zacienionych np pod drzewami[4]. Używana do bukietów, wieńców jak również dekoracji świątecznych.


 Wyznaję ,że trochę zabrakło mi ostatnio chęci do pisania kolejnego postu. Bo tez o czym tu pisać, kiedy tak mało się w moim życiu dzieje.

A poza tym ,jak pogoda dopisze ,to leżak,książka i mój wiosenny ogród. I nic więcej mi do szczęścia nie jest na starość prócz zdrowia potrzebne.

Archiwum bloga