czwartek, 14 marca 2013

Nowy-papiez-Franciszek-I

http://wiadomosci.wp.pl/gid,15411235,kat,1356,title,Nowy-papiez-Franciszek-I-zobacz-zdjecia,galeria.html


1 / 15

"Uśmiechnięty" papież - zobacz zdjęcia Franciszka


"Uśmiechnięty" papież - zobacz zdjęcia Franciszka


76-letni prymas Argentyny, arcybiskup Buenos Aires, jezuita Jorge Mario Bergoglio został wybrany na nowego papieża. Po wyborze na Ojca Świętego przyjął imię Franciszek I. To pierwszy papież w dziejach Kościoła pochodzący z Ameryki Południowej.

Jorge Mario Bergoglio prawie całą swoją posługę duszpasterską pełnił w Argentynie. W czasie konklawe w 2005 roku uzyskał drugą po Josefie Ratzingerze ilość głosów.

Przez lata dał się poznać jako osoba o wyczuciu politycznym, a także skromna i pokorna, przez co był wysoko ceniony przez innych kardynałów. Bergoglio jest znany z tego, że zmodernizował argentyński Kościół, który wcześniej należał do najbardziej konserwatywnych w Ameryce Łacińskiej.(WP.PL/Wikipedia/PAP/meg)


Po uzyskaniu wykształcenia technika chemika wstąpił w wieku 21 lat do seminarium duchownego. W tym samym czasie z powodu ciężkiego zapalenia płuc usunięto mu część prawego płuca, ale dzięki zdyscyplinowanemu trybowi życia udaje mu się do tej pory przezwyciężać ten uszczerbek na zdrowiu. Na początku 1958 roku został nowicjuszem w zakonie jezuitów. 


Wyświęcony na księdza w 1969 roku, piastował następnie w latach 1973-79 urząd argentyńskiego prowincjała jezuitów. Pełnił też funkcję proboszcza w diecezji San Miguel. W 1986 roku udał się do Niemiec, by skończyć pracę doktorską. ( czyli chyba zna język naszych zachodnich sąsiadów -mój dopisek)


Nowy papież Franciszek spotka się wkrótce z Benedyktem XVI. Taką informację przekazał dziennikarzom rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Jak dodał, Franciszek rozmawiał już telefonicznie z emerytowanym papieżem. 

Ksiądz Federico Lombardi poinformował również, że inauguracyjna msza nowego papieża odbędzie się we wtorek 19 marca.


Jorge Mario Bergoglio - kardynał, od 13 marca 2013 roku nowy 266. papież -  urodził się 17 grudnia 1936 roku  w Buenos Aires. Był jednym z pięciorga dzieci argentyńskiego kolejarza. Gdy był nastolatkiem z powodu choroby musiał poddać się operacji usunięcia płuca.
Jako ksiądz Jorge Mario Bergoglio był znany ze skromności. Zamiast rezydencji, wolał mieszkanie w skromnym pokoju ogrzewanym małym piecykiem; CNN informował niegdyś, że Bergoglio zdarzało się korzystać z komunikacji miejskiej i gotować obiady.
Nowy papież Franciszek miał też złą prasę. Do dziś przypomina się oskarżenia wysuwane wobec argentyńskiego arcybiskupa w 2005 roku przez adwokata ofiar argentyńskiej junty wojskowej, zgodnie z którymi miał przyczyniać się do aresztowań, a w konsekwencji mordowania lub wyrzucania z kraju wrogów ówczesnego państwa. Kardynał zaprzeczał oskarżeniom.
Jorge Mario Bergoglio sprzeciwiał się legalizacji małżeństw homoseksualnych w Argentynie. Prezydent kraju nazwała go za to głosicielem średniowiecznych poglądów.
Ale za to Bergoglio otwarcie krytykował księży, którzy odmawiali chrztu dzieciom urodzonym poza małżeństwami i nazywał ich hipokrytami. - Jezus uczył nas, by wychodzić do ludzi i dawać świadectwo – mawiał.


http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kim-jest-nowy-papiez-franciszek,22_53744.html                       doklejam sukcesywnie wiedzy o nim z sieci ,jak coś ciekawego na Jego temat znajduję.  Urodził się 17 grudnia 1936 roku  . Ciut starszy ode mnie, bo w tym roku kończy 77 a ja(dopiero he he) w przyszłym roku.                                 **************************

Siedziałam wczoraj do późna i oglądałam z wielkim zaciekawieniem to wydarzenie. Życzę mu zdrowia bo tego przede wszystkim będzie potrzebował.

Archiwum bloga