poniedziałek, 5 listopada 2012

Oczyszczacze powietrza w naszych pomieszczeniachPospolite rośliny doniczkowe mogą oczyszczać powietrze w pomieszczeniach obrazek z sieci
.
 Badania wykazały, że powietrze w pomieszczeniach może być niekiedy nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.

Szkodliwe substancje wydzielają się z farb, lakierów, klejów, wyposażenia, materiałów budowlanych, a nawet wody z kranu.
Na długiej liście szkodliwych substancji są między innymi
 benzen, ksylen, heksan, heptan, oktan, dekan, trójchloroetan, chlorek metylu
Zawarte w powietrzu substancje mogą powodować ostre choroby
- jak astma i nudności -
 oraz przewlekłe - w rodzaju nowotworów, chorób układu nerwowego, rozrodczego i oddechowego, a także zaburzenia rozwojowe.
 Według szacunków WHO w skali całego świata zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach może być odpowiedzialne za 1,6 miliona zgonów rocznie.

Stanley J. Kays z University of Georgia przeprowadził badania,
 porównujące zdolność roślin ozdobnych do wychwytywania z powietrza zanieczyszczeń.
Zdaniem Kaysa niektóre z tych roślin nie tylko oczyszczają powietrze, ale także poprawiają nasz stan psychiczny
- zmniejszają stres, zwiększają produktywność i łagodzą objawy chorób.
 Podczas badań sprawdzono, na ile skutecznie 28 gatunków roślin ozdobnych usuwa z powietrza pięć rodzajów lotnych substancji
 (benzen, toluen, trichloroeten, oktan i alfa-pinen).

Spośród testowanych najskuteczniej usuwały wszystkie pięć substancji
Hemigraphis alernata, bluszcz pospolity
(Hedera helix), hoja (Hoya carnosa)
oraz aspragus gęstokwiatowy, zwany szparagiem
Sprengera (Asparagus densiflorus)
. Zdaniem Kaysa wystarczy umieścić te rośliny w pomieszczeniach, by atmosfera wyraźnie się polepszyła.

*******
 Przyjrzyjmy się naszym doniczkowym pupilkom.
Bardzo popularne draceny usuwają formaldehyd, pochłaniają ksylen, trójchloroetylen i benzen. Paprocie, niecierpki i begonie nawilżają powietrze, więc są pożądane w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Chryzantemy walczą z formaldehydem obecnym w naszych meblach z płyt wiórowych. Szeflera dostarcza dużo tlenu i oczyszcza powietrze z substancji toksycznych.

Obrazek z sieci
 Skrzydłokwiat jest najbardziej wartościową rośliną (oprócz paprotki) przyjazną człowiekowi. Zielistka zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne, które wydzielają komputery, telewizory… Stawiajmy ją w pobliżu komputera!
W miejscu gdzie śpimy nie powinno być roślin, gdyż w nocy produkują one sporo dwutlenku węgla. Wyjątkami, które nocą pochłaniają dwutlenek węgla są sansewieria, aloes, kaktus i storczyk. Możemy je więc uprawiać w sypialni.
Pamiętajmy, że rośliny nie tylko upiększają nasz dom, ale też poprawiają jakość naszego życia.Warto sobie poczytać co wdychamy na co dzień teraz w naszych pomieszczeniach.
 Może to zachęci nas jednak na częstsze wyjście z domu.

Dziś niestety przeleżałam w łóżku bo przeziębienie jakoś mi nie odpuszcza.

W domu starszego syna malowanie. Okropnie te farby cuchną, to nienajlepszy okres na malowanie, bo się tak nie wywietrzy jak latem. 

Ciekawa jestem czy ktoś ma w domu asparagusa. To kiedyś była u nas na Śląsku standardowa roślina pokojowa w naszych domach. Teraz są inne modne i nie wiem czy też tak działają korzystnie jak te wyżej wymienione.

Mam fikusy beniaminki i palmę i szeflerę, kaktusy, i jeszcze inne których teraz nazw nie pamiętam ,no i mam zielistkę którą jak tu czytam powinnam mieć tu blisko komputera. Hoję też kiedyś miałam ale u mnie jakoś nie kwitła.  Internet  to prawdziwy uniwersytet trzeciego wieku dla mnie . Dlatego co ciekawe i dla nas wszystkich tu na moim blogu wklejam.

Archiwum bloga