poniedziałek, 30 lipca 2012

Niezwykła sałatka


Sałatka z pokrzywy

  • Data publikacji: 2008.05.26 12:58
  • Data akutalizacji: 2012.06.25

Składniki

  • 15 dag młodych liści pokrzywy
  • 1 jajko ugotowane na twardo
  • 3/4 szklanki śmietany, jogurtu naturalnego lub kefiru
  • sól, pieprz, sok z cytryny do smaku

Sposob przygotowania

Opłukaną pokrzywę gotujemy około 2-3 min w lekko osolonym wrzątku. Odcedzamy i od razu kropimy sokiem z cytryny. Gdy ostygnie, zalewamy śmietaną lub kefirem i doprawiamy solą i pieprzem.
Pokrzywa
Działając moczopędnie eliminuje z organizmu toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii. Zawiera niemal komplet witamin i soli mineralnych. Niezwykle bogate źródło żelaza. Dłużej stosowana podnosi poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych ciałek krwi. Działa żółciopędnie i wspomaga przemianę materii. Zwalcza wirusy.
Moja dawna koleżanka z czasów szkolnych przez cale lata ciężko chorowałaPrzeszła 2 zawały i kiedy widziałam ją w zeszłym roku, jak ledwo na nogach się trzymała cała żółta po twarzy,to pomyślałam ze smutkiem,że chyba długo nie pożyje. Jakież było moje miłe zaskoczenie kiedy ją spotkałam w zeszłym tygodniu. Zupełnie odmieniona,a buzia kwitnąca ,jednym słowem okaz zdrowia. Nie biorę żadne leki- opowiada mi Marysia, a jedynie biorę Omega 3 i często jem pokrzywy. Pomyślałam dziś widząc nowo wyrosłą pokrzywę wśród moich floksów, że spróbuje i ja zrobić sobie taka sałatkę. Na drugi raz jednak ubiorę rękawice, bo jeszcze teraz palce mnie trochę parzą. Ja ta pokrzywę opłukałampokroiłam i wymieszałam z majonezem ogórkiem i pomidorem. Nawet mnie nie parzyła( ale jednak trochę jakby) . Następny raz ją sparzę bo mi nawet ta sałatka smakowała.

Archiwum bloga