czwartek, 6 kwietnia 2017

http://www.nekrologi-kondolencje.pl/Informator/38/Jak_sie_zachowac_na_pogrzebie

Jak się zachować na pogrzebie

Zasady zachowania obowiązują wszędzie, również na ceremonii pogrzebowej. Jeśli uczestniczyliśmy już w pogrzebach to z pewnością będziemy wiedzieć jak się zachować, jednak jeśli jest to nasz pierwszy raz, to warto przeczytać poniższe wskazówki.
Ubiór. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Jeśli nie jesteś bliskim członkiem rodziny to nie musisz ubierać się na czarno. Możesz wybrać stonowaną zieleń, granat, ciemny brąz lub odcienie szarości. Pamiętaj jednak, aby wystrzegać się wszystkich jaskrawych kolorów (dotyczy to również parasolki). Buty powinny być zawsze z zakrytymi palcami. Jeśli panie decydują się na sukienkę to powinna ona sięgać co najmniej kolan a ramiona powinny być zakryte. Panowie powinni ubrać na ceremonię pogrzebową półbuty lub mokasyny (nigdy buty sportowe czy trampki), które powinny być oczywiście czyste i wypolerowane.
Miejsce w kościele. W pierwszych rzędach w kościele na mszy świętej zwykle siada najbliższa rodzina zmarłego. W kolejnych ławkach powinna zasiąść dalsza rodzina i bliscy przyjaciele zmarłego a następnie znajomi (z pracy, szkoły itp.). W ostatnich rzędach zwykle zasiadają goście, którzy nie znali osobiście zmarłego, jednak znają kogoś z rodziny. Zasada ta nie jest zawsze przestrzegana i nic złego się nie stanie, jeśli zajmie się nieodpowiednie miejsce. Z kościoła wychodzimy dopiero po wyniesieniu trumny, za najbliższą rodziną zmarłego.
Kondukt żałobny: W kondukcie idziemy w takiej kolejności w jakiej zajmowaliśmy miejsce w kościele. Za trumną najpierw idzie najstarszy członek rodziny, który prowadzi osobę najbliższą zmarłemu.
Kwiaty na pogrzeb. Tradycyjnie przynosi się na pogrzeb kwiaty, które po ceremonii pogrzebowej kładzie się na grobie. Może to być zwykła wiązanka lub wieniec (wieniec zwykle przynoszony jest przez grupy znajomych czy przyjaciół np. z miejsca pracy czy ze szkoły). Podczas mszy w kościele wieniec można położyć z boku ławki (nie trzeba trzymać go cały czas w rękach).
Składanie kondolencji: Kondolencje składa się po ceremonii pogrzebowej. Zwykle wystarczy uściśnięcie ręki i kilka ciepłych słów (przykładowo „moje kondolencje”, „moje najszczersze kondolencje”, „proszę przyjąć moje kondolencje”). Jeśli składamy kondolencje bliskiej osobie, wówczas wystarczy samo uściśnięcie ręki. Bliską nam osobę można również przytulić w celu pocieszenia. Słowa często są zbyteczne. Jeśli nie znamy osobiście osoby najbliższej zmarłemu, wówczas nie należy składać kondolencji.
Dodatkowe wskazówki:
  • Dobrze jest mieć zawsze ze sobą parasolkę. Jeśli zacznie padać deszcz należy zaoferować ją osobie starszej lub zaproponować jej schronienie się przed deszczem (i samemu trzymać parasolkę).
  • Nie zapomnij wyłączyć dźwięku w telefonie komórkowym.
  • Weź ze sobą chusteczki higieniczne.
  • Zamiast kwiatów możesz wziąć znicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga