czwartek, 9 marca 2017

CZWARTEK, 9 MARCA 2017

Macie w domu pleśń?-. ale i tak to przeczytajcie...


JAK UCHRONIĆ DOM PRZED PLEŚNIĄ?

Oto kilka wskazówek, które pomogą w walce z pleśnią w budynkach i zarazem pozwolą się przed nią ustrzec:

1. Codziennie należy dbać o odpowiednie wietrzenie domu oraz zapewnić sprawnie działającą instalację wentylacyjną.
2. Szczególnie trzeba pamiętać o pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka. Warto je wietrzyć jak najczęściej i dbać, aby ściany ani podłoga nie były mokre. Na zawilgocenia i rozwój pleśni narażone są szczególnie fugi i miejsca, gdzie brodzik czy wanna stykają się ze ścianą. Lepiej nie pozwalać wodzie stać w żadnych miejscach w domu dłużej niż 24-48 godzin.
3. W pomieszczeniach takich jak kuchnia albo w mieszkaniach, w których na skutek częstego gotowania lub prania stale jest wilgotno, lepiej nie kłaść na ścianach tapet czy boazerii.
4. Na posadzkach lepiej stosować kafelki lub impregnowane drewno niż sztuczne wykładziny typu lenteks czy linoleum.
5. Na pleśń narażone są szczególnie drewniane domki działkowe, które poza sezonem zwykle są nieużytkowane. Warto ich ściany wiosną wyszorować przy pomocy wody i detergentów, a następnie dokładnie je wysuszyć.
6. Pozorne pozbywanie się problemu jedynie powierzchownie, czyli bezpośrednie zamalowywanie farbą lub uszczelnianie już spleśniałych powierzchni, nie ma sensu, gdyż nie likwiduje toksycznych substancji.
7. Niekiedy pleśń można zabić poprzez zeskrobanie oraz użycie mieszaniny z olejku z drzewa sandałowego i wody lub octu jabłkowego. Jednak przy takiej czynności warto mieć na sobie odpowiedni strój – rękawice osłaniające dłonie i ramiona, okulary ochronne oraz maskę na twarzy, aby nie wdychać trujących mykotoksyn.
8. W mieszkaniu zamiast roślin liściastych lepiej hodować sukulenty lub kaktusy, zwłaszcza jeśli mieszka w nim alergik. Rośliny liściaste bywają przyczynami uczuleń, gdyż pleśń chętnie zajmuje się opadłymi i nadgniłymi liśćmi.
9. Aby sprawdzić, czy dom jest w 100% wolny od pleśni można przeprowadzić test ERMI (Environmental Relative Moldiness Index) oraz zatrudnić specjalistę, który wykonana dokładne oględziny domu i pobierze próbki z kilku pomieszczeń.
10. Kiedy dana rzecz została zaatakowana przez pleśń, niezależnie w jakim stopniu, należy od razu wyrzucić ją w całości. Jeśli w opakowaniu znajdowało się np. kilka produktów, z czego tylko część spleśniała, i tak trzeba wyrzucić całą jego zawartość. Nie wolno spleśniałych produktów podawać zwierzętom, zwłaszcza tym hodowlanym.

Archiwum bloga