piątek, 25 grudnia 2015

piątek, 25 grudnia 2015


Boże Narodzenie pierwsze Święto -Odpoczywamy

Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia tu na Śląsku gromadziły zwyczajowo tylko domowników. Nie chodzono wtedy w gości, był to czas dla rodziny. Ta zasada zaczęła się zmieniać dopiero nie tak dawno                                                                                                                                                                                                                                                                            Elementem wystroju Bożego Narodzenia - zanim w latach 30. ub. wieku stopniowo rozpowszechniły się choinki - na Śląsku


W naszym regionie ważniejsza była betlejka - bożonarodzeniowa szopka.
 Młode małżeństwa często w prezencie pod choinkę dostawały figury Matki Boskiej, św. Józefa i Dzieciątka.
 Potem betlejki rozrastały się stopniowo o kolejne figury  przy okazji kolejnych podarków pod choinkę w następnych latach.


Jak na razie słonecznie i spokojnie. Piję jak na co dzień poranną kawę przy komputerze,  na dworze bezchmurnie i słonecznie i na 12 idę do kościoła.


                                 *********************************


 Wigilia wczoraj  w domu  mojego starszego Syna, a dziś kawa z rodziną w domu u młodszego Syna. Mam ich tu bliziutko więc żadne dojazdy.


 Z rodziną u Córki spotkam się w drugie Święto, ale po mnie przyjedzie Córka bo mieszka na wsi, choć to od nas nie tak daleko, jednak dla mnie wszelkie dojazdy już nie takie miłe.


Życzę wszystkim do mnie w te Święta zaglądającym Zdrowych Spokojnych Świąt.


A na trawienie przepis na kompot adres poniżej. Polecam
http://tipy.interia.pl/artykul_5382,jak-zrobic-kompot-z-suszonych-sliwek.htmlArchiwum bloga