niedziela, 22 listopada 2015

skąd bierze się oczekiwanie, że każdy powinien być dobry (z natury). Oczywiście nie jest.

niedziela, 22 listopada 2015

kulturalna Europa nadal mydli sobie oczy wyidealizowaną wizją człowieka i jego natury, skąd bierze się oczekiwanie, że każdy powinien być dobry (z natury). Oczywiście nie jest.


Aby mogła działać ewolucja jednostka musi za wszelką cenę dążyć do zapewnienia przetrwania swoim genom.  egoizm - skoro istnieje - też miał jakąś ewolucyjną siłę do przetrwania.


Nietrudno wyobrazić sobie pierwszych spryciarzy, którzy dzięki lepszemu pomyślunkowi potrafili na różne sposoby pokonać rządzących pięścią siłaczy i zapewnić sobie dzięki temu lepszy byt. Istotnie, egoizm, kierowanie się tym, co korzystne dla siebie, i nie przejmowanie się drugim człowiekiem sprzyjało przetrwaniu.


Sęk w tym, że gdyby wszystko było wtedy rządzone egoizmami, ludzie by nie przetrwali. Musiała zaistnieć jakaś moralność, która hamowała ludzkie egoizmy (u innych gatunków też to widać!). Musieli istnieć ludzie zdolni do pomocy innym, dzielący się z innymi - tak zwani dobrzy - aby większa zbiorowość mogła przetrwać.


Ale wiadomo - nie wszyscy musieli tacy być. I wiadomo też - idealnie białym być nie można, więc każdy człowiek musiał nieść też choć odrobinę tego egoizmu, co na pewnych niższych poziomach było już determinowane przez samą naturę (tą bardziej podstawową).


Ostatecznie, choć teoretycznie mogłoby być tak, żeby wszyscy ludzie byli całkiem dobrzy (w w/w znaczeniu), ale nie należy się tego spodziewać, gdyż geny egoizmu będą krążyć wśród ludzkości jeszcze długo (tak na prawdę, to tego nie przenosi się tylko w genach, ale także w wychowaniu).


 Warto zaznaczyć, że kulturalna Europa nadal mydli sobie oczy wyidealizowaną wizją człowieka i jego natury, skąd bierze się oczekiwanie, że każdy powinien być dobry (z natury). Oczywiście nie jest.


                                   ***********************************


Ostatnio coraz to częściej się nad tym zastanawiam jak to jest z nami i tą naszą życzliwością i dobrocią. No i mam temat do dyskusji.
 A właśnie przez ten dramat jaki przechodzą teraz uchodźcy i problemem jaki w związku z tym mamy, i tym wczorajszym deklarowanym dniem życzliwości...


 każdy powinien być dobry (z natury). Oczywiście nie jest.

Archiwum bloga