piątek, 23 sierpnia 2013

WOK czyli chińska patelnia

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przydatne-w-kuchni/wok-prze

jedzenie, kulinaria, desery, margaryna

WOK – przebój kuchni XXI wieku

Chińska patelnia, czyli wok, została wymyślona setki lat temu. Służy do smażenia w ruchu i szybkiego przyrządzania potraw na ogniu. Wok jest idealny dla nowoczesnej kobiety, która dba o linię, nie ma czasu na przesiadywanie w kuchni i ceni zdrowe jedzenie.

A A A
Kształtem wok różni się od tradycyjnej patelni i inaczej się w nim smaży. Ma dno o małej średnicy, ścianki zaś wysokie i pochyłe. Taka budowa pozwala przyrządzać potrawy na minimalnej ilości tłuszczu; zaledwie łyżka oleju pokryje całe dno. Podsmażone kawałki mięsa czy warzyw przesuwa się na ścianki, gdzie miękną w niewiele niższej temperaturze, ale już bez tłuszczu. Jednak w chińskiej patelni można nie tylko smażyć, nadaje się ona również do gotowania na parze oraz duszeniapotraw. Ważny jest wybór dobrego woka. Jego ścianki powinny mieć chropowatą powierzchnię, żeby smażone kawałki nie ześlizgiwały się. Dno patelni ma być grube, dzięki czemu długo utrzyma temperaturę. Dobry wok powinien mieć odpowiednio dobraną pokrywkę. Przygotowanie potrawy trwa krótko, nie ma zatem czasu w trakcie smażenia na szukanie przypraw czy siekanie czosnku. Składniki należy pokroić na kawałki podobnej wielkości, bo tylko wtedy usmażą się równomiernie i będą miały podobną konsystencję.
Kuchnia Pięciu Przemian: idealna dieta na jesienne chłody
Kuciu Przemian: idealna dieta na jesienne chłodychnia Pię

Smażenie w woku

  • Pierwsza, najważniejsza czynność to silne nagrzanie patelni.
  • Przygotowując potrawę mięsną, do rozgrzanego woka wlej 5 łyżek oleju lub oliwy. Wrzuć kawałki mięsa i, stale mieszając, smaż ok. 90 sekund. Mięso powinno być lekko ozłocone.
  • Zawartość patelni przełóż na sito (kratkę) ułożone na misie. W woku zostaw łyżkę tłuszczu (resztę wylej). Tak przygotowana patelnia jest gotowa do smażenia pozostałych składników potrawy. Warzywa wrzucaj partiami, zaczynając od najtwardszych, wymagających dłuższej obróbki cieplnej.
  • Na koniec włóż podsmażone wcześniej mięso. Całość podgrzewaj ok. 5 minut.
  • Na 20 sekund przed końcem smażenia wrzuć przyprawy. Trzeba pamiętać, że wysoka temperatura panująca w woku sprawia, że aromat przypraw uwalnia się bardzo szybko, a smak jest intensywny.

Gotowanie na parze w woku

  • Chińczycy do perfekcji opanowali robienie potraw na parze. Przygotowują w ten sposób mięsa, ryby, warzywa, pierogi i ryż.
  • Do woka wlej szklankę wody. Nad nim ustaw specjalny koszyczek do gotowania na parze z drewna i trawy albo metalową wkładkę.
  • Na dno koszyczka lub wkładki połóż liście kapusty (jeśli gotujesz wołowinę lub wieprzowinę), gałązki rozmarynu (wieprzowinę i ryby), plasterki cebuli (wieprzowinę, rybę) lub liście sałaty (ryż, makaron).
  • Dopiero do tak przygotowanego woka włóż produkty. Naczynie przykryj i gotuj 10–20 minut.

    Duszenie w woku

    • Jeśli przygotowujesz potrawy z mięsa, kawałki wołowiny, wieprzowiny lub drobiu smaż, a potem wyjmij na sito. Następnie, po odlaniu z woka nadmiaru tłuszczu, wrzuć jarzyny i smaż 30 sekund, po czym dodaj mięso.
    • Zmniejsz ogień pod patelnią, nakryj ją pokrywką. Musi ona bardzo szczelnie przylegać do brzegów woka. Powinna też mieć wypukły kształt, by para miała zapewnioną cyrkulację w naczyniu.
    • Chińczycy po minucie duszenia na małym ogniu kładą na pokrywce mokrą ściereczkę, powodując skraplanie się pary. Czynność oziębiania pokrywki powtarzana jest 2–3 razy.
    • Zależnie od gatunku mięsa potrawę dusi się od 10 minut (drób) do 30 minut (wołowina).
    • Wyborny smak potraw duszonych w woku to wynik m.in. krótkiego czasu gotowania. Mięso drobno pokrojone szybko mięknie, ale nie wysycha.


    http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przydatne-w-kuchni/wok-przeboj-kuchni-xxi-wieku_36011.htmlboj-kuchni-xxi-wieku_36011.html

    http://www.elarych.republika.pl/przepisy/cos_konkretnego/wok.htm



    WOK - sposób na urozmaicenie menu
    Co to jest WOK?
             Jest to garnek w zasadzie o 36 cm średnicy, o niewielkiej wysokości, a z charakterystyczną ścianką w formie eliptycznej, z przykrywką i akcesoriami do mieszania potraw. Ten "mój" WOK kupiłem w "LIDL-u" i jest fantastyczny bo : 
    - jest ze stali nierdzewnej (18-8),
    -wnętrze jest teflonowe,
    -grube dno,
    -pokrywka szklana z metalowym obrzeżem i otworkiem dla odprowadzenia pary,
    -i... sami się przekonacie

    Ogólne zasady posługiwania się WOK-iem: 
    Zasada 1 - zawsze na początku duży ogień „na maxa”,
    Zasada 2 - wlać na dno WOK-a oleju (najlepiej z oliwek) i nad ogniem „zakołysać”, tak aby ścianki były zwilżone, wtedy,
    Zasada 3 - wsypać przygotowane mięso,
    Zasada 4 - podczas obróbki termicznej mięsa cały czas intensywnie mieszać, w przerwach przykrywać pokrywką i obserwować potrawę (dobrze że szklana),
    Zasada 5 - po dodaniu warzyw zmniejszyć intensywność ognia i starać się cały czas grzać pod przykryciem (od czasu do czasu mieszać).

    Przepisy :

    1. Najprostszy I:

    • przygotować filety drobiowe ok. 1 kg (umyć i pokroić w kostki średniej wielkości).

    • obsypać w miseczce solą i pieprzem i dokładnie zamieszać,

    • całość wsypać do nagrzanego WOK-a (zasada 3 i 4),

    • po ok. 20 min., jak mięso zmięknie, dodać warzyw (HORTEX - "Warzywa na patelnię",lub "Warzywa słodko - kwaśne" i podobne (jest tego b. dużo w handlu),

    • zgodnie z zasadą 5 kontynuować ,

    • jak zmięknie podawać z ryżem
    SMACZNEGO!

    2. Bardzo smakowity :
    • tym razem 1 kg filetów po umyciu i pokrojeniu na kostki, „obtoczyć” w miksturze, składającej się z : 2 – 3 łyżki sosu sojowo – grzybowego „Tao Tao”, pół szklanki oleju z oliwek, majeranku, ziół prowansalskich, soli, pieprzu, chili,
    • miseczkę (pod przykryciem) z tak przygotowanym mięsem wstawić do lodówki na 2 godziny (nawet „uszczelnić” folią),
    • w tym czasie przygotować sos, wg przepisu : 500 ml. jogurtu naturalnego, 3 łyżki majonezu, ½ ogórka szklarniowego tartego na tarce „grubej”, 2 - 3 ząbków czosnku wyciśniętych w prasce ręcznej i całość intensywnie zamieszać (też wstawić do lodówki),
    • po upływie czasu, nagrzać WOK-a wg zasad 1 i 2 i podać mięso i przez cały czas obróbki musi być bardzo intensywny ogień, aż do zmięknienia mięsa ! W tym czasie we WOK-u nie powinno być śladu wilgoci w potrawie (koniecznie musi odparować !)
    • dodać sosu i nadal na wolnym ogniu gotować,
    • podawać z makaronem (pychotki !)
    SMACZNEGO!


    3. Najprostszy II:
    • tym razem zamiast mięsa drobiowego użyć boczku wędzonego (bez chrząstek),
    • boczek skroić w kostki,
    • dodać do WOK-a po spełnieniu zasad 1 i 2,
    • „dusić” pod pokrywką aż boczek zmięknie,
    • dodać warzyw HORTEX-u,
    • „dusić” aż do zmięknienia,
    • podawać z makaronem (pychotki!)
    SMACZNEGO!


    4. „Chińszczyzna” :
    • tym razem użyć całą buteleczkę 150 ml. sosu „TaoTao” sojowo
    • grzybowego na ok. 1 kg piersi drobiowych (może być tzw. „kulka wieprzowa”- szynka surowa),
    • sos zagrzać i dodać pokrojonego w „pasy” mięso,
    • poddać „ostrej” obróbce cieplnej przez ok. 5 minut,
    • zmniejszyć ogień i „dusić” pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając,
    • gdy mięso zmięknie, podać do potrawy ugotowany makaron i nadal mieszać,
    SMACZNEGO!


    Jest prośba, o wymianę doświadczeń w przyrządzaniu potraw w WOK-u

                             ******************************

    WOK obrazek z sieci


    Dlaczego dziś o tym ustrojstwie piszę? Bo sobie taki WOK kupiłam. kiedyś juz miałam ale popsułam powierzchnię z teflonu bo łyżką metalową mieszałam. Ale to było już tak dawno temu że teflon był jeszcze czymś nowym w naszych kuchniach. Teraz mądrzejsza, poszukałam  i znalazłam drewniane warzechy, chyba jeszcze z kuchni mojej teściowej z czasów przedwojennych. Juz pierwsze dania z użyciem woka  mam za sobą. Rzeczywiście super szybko i smacznie mi się ugotowało. Warzywa smażone na samym oleju nawet bez przypraw były smaczne i chrupiące  Ach mam nową ,,zabawkę" w kuchni he he. 

    16 komentarzy:

    1. Ty wokiem, a ja się bawię patelnią grillową!

      OdpowiedzUsuń
    2. No to jest nas dwie ,bo ja sobie także taką grillową niedawno sprawiłam z tą nową białą powłoką na której nic nie przywiera. Lubię nowoczesność w kuchni!

      OdpowiedzUsuń
    3. ... moze ktos mnie zaprosi na grilla?
      Serdecznosci
      Judith

      OdpowiedzUsuń
    4. A jakże Judith, kiedy tylko zechcesz serdecznie zapraszam-;))

      OdpowiedzUsuń
    5. Witaj Uluniu :)
      Posiadam, ale rzadko korzystam. Mam inne ulubione patelenki ;)
      Pozdrawiam mile :)

      OdpowiedzUsuń
    6. Ano własnie. Podobnie mam z szybkowarem Bożenko. Uściski serdeczne-;))

      OdpowiedzUsuń
    7. O WOK-u już kiedyś też pisałam, to jest wspaniała rzecz!
      A przepisy, zabieram :)
      Pozdrawiam serdecznie.

      OdpowiedzUsuń
    8. Uleczko, mam wok, ale rzadko używam. Wole patelnie z kompletu garnków "stuletnich". Jest bardziej wszechstronna, bo mozna na niej grilowac, poec gofry, a filet z kurczaka piecze sie bez tluszczu i bardzo szybko. Pozdrawiam

      OdpowiedzUsuń
    9. Jak widać każdy ma swoje sprawdzone gary w kuchni. Pozdrawiam Azalia

      OdpowiedzUsuń
    10. Nie mam woka, choć wiem, że można cuda przyrządzać. Ja podobne cuda przygotowuję w mojej ulubionej głębokiej patelni, też jest OK. Niektóre podane przepisy znam, cos tam dopiszę do swoich. A wogóle kolejny raz stwierdzam, że jedzenie to dobry wynalazek :))) Buziaki Uluś na dobry i spokojny tydzień :)

      OdpowiedzUsuń
    11. Pakuję walizkę i jutro skoro świt wyjeżdżam do Łubowic. Znalazłam ten hotel i nawet pokój w którym będę nocowała w necie.Ale ja to znam bo byłam zeszłego roku nawet w tym samym pokoju. Najważniejsze by zdrowie dopisało. Buziaki wzajemne-;))

      OdpowiedzUsuń
    12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      OdpowiedzUsuń
    13. Wydaje mi się, że u nas w kraju woki są jeszcze trochę nieocieniane i niestety rzadko można je spotkać. Ja za to posiadam takiego woka i kupiłam go w https://duka.com/pl/gotowanie-i-pieczenie/patelnie-i-woki gdyż bardzo odpowiada mi gotowanie potraw chińskich.

      OdpowiedzUsuń

    Archiwum bloga